Poselství prezidenta Běloruska Alexandra Lukašenka

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko přednesl před oběma komorami Parlamentu každoroční poselství o stavu země. Stalo se tak necelý týden před velice důležitými běloruskými prezidentskými volbami, jejichž předběžná fáze už probíhá a které vyvrcholí tuto neděli.

Komentář Minsk, Bělorusko Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko | Foto: Andrey Pokumeiko | Zdroj: ČTK/AP

Jak se předem dalo očekávat, značnou část svého každoročního poselství, které ovšem v jiných letech pronáší na jaře, Lukašenko věnoval mimořádně špatným vztahům s Ruskem. Jejich neustálé zhoršování přitom vyvrcholilo zatčením 33 ruských občanů, označených za příslušníky Vagnerovy soukromé armády.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý komentář Libora Dvořáka

Ti prý byli vysláni do Běloruska proto, aby „destabilizovali situaci v zemi těsně před volbami“. Verzi některých ruských představitelů, že tito ruští občané Běloruskem jen projížděli do jiné země, Lukašenko odmítl jako „lež“ a pro jistotu to ještě zopakoval. „Přestaňte lhát!“ A to je silná káva.

Dramatickou notu pasáže o vztazích Minsku s Moskvou ještě podtrhl tvrzením, že Bělorusko je dnes jediným spojencem Ruska, jehož se dnešní Ruská federace bojí ztratit. Zdůraznil, že Bělorusko tím spojencem navždy zůstane – prý „ať už bude u moci kdokoli“. I přesto, že podle Lukašenka Moskva tradiční „bratrské vztahy s Běloruskem vyměnila za partnerské“. „A to dělat neměla!“ resumoval to běloruský prezident.

Poté letmo zmínil také pandemii koronavirové infekce a znovu hájil postup tamních úřadů, které na rozdíl od řady okolních zemí nevyhlásily celonárodní karanténu. „S pohromou jsme si poradili,“ prohlásil Alexandr Lukašenko a dodal, že zastavení ekonomiky by vedlo „k záhubě národa i státu“.

Lukašenkovo odcházení

V pasáži věnované oponentům Lukašenko v jasné narážce na nedávné prohlášení své hlavní protikandidátky Svjatlany Cichanovské, že je třeba vrátit se k ústavě z roku 1994, konstatoval, že leckdo z opozice by rád zpět do „divokých let devadesátých“, a to ve snaze uchvátit národní majetek. Reagoval i na podezření opozice, že volby budou zfalšované. „My nikomu hlasy krást nehodláme!“ prohlásil prezident.

Četné komentáře upozorňují na fakt, že Lukašenko nebyl zrovna v nejlepší formě, o čemž svědčí nejen bledost, hojné pocení a celkový ráz poselství, nápadně připomínajícího nejhorší léta brežněvské stagnace, ale také fakt, že po skončení projevu Lukašenko ze scény okamžitě odešel a obvyklé dotazy poslanců nenásledovaly.

Inu, ať už to v neděli dopadne jakkoli, z politické scény Alexandr Lukašenko skutečně odchází.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Libor Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme