Česká vláda má za řekou Moravou velkou konkurentku

Vláda rozhoduje o krocích proti koronaviru zoufale pomalu, chaoticky a populisticky. O pravidlech informuje zmateně a nesrozumitelně. Příkladů je jen za nového ministra zdravotnictví bezpočet. A zatím posledním je kampaň na očkování proti covidu-19: už tu měla dávno být a její předvoj – inzerát s injekční stříkačkou, rukou v zelené rukavici a zmatenými nápisy – je odstrašující. Má-li vláda v plánu odradit od vakcíny co nejvíc lidí, začala dobře.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda slovenského parlamentu Boris Kollár

Předseda slovenského parlamentu Boris Kollár | Zdroj: Fotobanka Profimedia

A přesto je možné říct, že si Andrej Babiš (ANO), Jan Blatný, Karel Havlíček (oba za ANO) a spol. vedou o dost lépe než slovenská vláda Igora Matoviče.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Šabata: Česká vláda má za řekou Moravou velkou konkurentku

Nejde jen o to, že se veřejně hádají její čelní představitelé, že premiér ani ministr zdravotnictví neposlouchají epidemiology, že Matovič svaluje vinu za prudké šíření koronaviru na kdekoho, a to včetně prezidentky Zuzany Čaputové. Ale přihodilo se něco, co se v této emocemi nabité době stát nemělo.

Nezhojitelná rána

Boris Kollár je předsedou jedné koaliční strany a předsedou Parlamentu. Jeho pověst není valná, v 90. letech se stýkal se členy bratislavské mafie. Před několik týdny měl vážnou autonehodu a skončil v bratislavské Nemocnici svatého Michala, která má i speciální část pro ústavní činitele. V té době platil na Slovensku kvůli epidemii přísný zákaz návštěv.

Nicméně za Kollárem, otcem 11 dětí s deseti ženami, chodily dámy navzdory zákazu - bez roušek a bez protiepidemické disciplíny. „Nebylo výjimkou, že dámské návštěvy přišly ve dvě v noci a zůstávaly na pokoji do rána,“ popsala jedna zdravotní sestra.

Kollárovy přítelkyně se opakovaně dostaly do sporu se zdravotním personálem. Napětí vyvrcholilo, když se jedna sestra opozdila s čajem pro předsedu Kollára – který ji za to nazval černou ovcí. Později se ukázalo, že sestra musela být u akutního příjmu.

Pointa? Vedení nemocnice nejprve odebralo sestrám vánoční odměny – což se změnilo po telefonickém rozhovoru prezidentky Čaputové s ředitelem. Ale nedávno přišla o práci jeho náměstkyně, která se ve sporu s předsedou Parlamentu sester zastala, a také hlavní sestra na oddělení.

Papalášské výhody?

Pak 18 koaličních poslanců nazvalo Kollárovo chování „zneužitím postavení k získání papalášských výhod“. Komora zdravotních sester zas připomněla, že se vše dělo v době, kdy se kvůli karanténě oddělují novorozenci od matek a lidé umírají v nemocnicích o samotě, bez možnosti rozloučit se s rodinou.

Slovenská opozice chce referendum o vypsání nových voleb. Vládní koalice ale sněmovní schůzi zablokovala

Číst článek

Jeden z lékařů popisoval reportérovi deníku SME pobyt šéfa Parlamentu v nemocnici slovy: leželi u nás i Robert Fico a Peter Pellegrini, ale ani zdaleka se nechovali tak arogantně jako Kollár.

A druhá pointa – Kollára v nemocnici navštívil i premiér a v jeho pokoji jednala koaliční rada, což označili ministr zdravotnictví i hlavní hygienik za porušení pravidel.

Někdy dobré slovo nebo upřímné poděkování, které se dostalo sestrám a lékařům i na Slovensku na jaře, zmůže víc než tisíc proklamací. A naopak arogance zanechá ve společnosti hlubokou nezhojitelnou ránu.

Budiž to pro českou vládu varování.

Autor je šéfredaktor Českého rozhlasu Plus

Petr Šabata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme