Rozděleni covidem a odvážné gesto jedné moderátorky

Rok 2021 má všechny předpoklady, aby se stal rokem bublin. Společnost rozdělují názory na nákazu koronavirem, na očkování a letošní rok je také rokem nejdůležitějších, totiž sněmovních voleb, takže můžeme čekat vyostření názorů a postojů politických.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moderátorka Adéla Banášová-Vinczeová se svým otcem Jozefem Banášem

Moderátorka Adéla Banášová-Vinczeová se svým otcem Jozefem Banášem | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Přitom už uplynulý rok, kdy byla společnost vykolejena nákazou koronavirem, zprvu se semkla a prokázala obrovskou solidaritu, končil nervózně, mnoho lidí se stáhlo hluboko do svých názorových zákopů a hlavu vystrčí jen anonymně na sociálních sítích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Šabata: Rozděleni covidem a odvážné gesto jedné moderátorky

Přitom ještě v červnu 2019, kdy vznikal unikátní průzkum Českého rozhlasu Rozděleni svobodou, jeden z autorů Martin Buchtík shrnul výsledky takto: „Česká společnost určitě není tak rozdělená, jak by se mohlo zdát. Rozhodně není černobílá. Je to spíš společnost polotónů.“

Sociologové tehdy objevili tři štěpící linie: nerovnost, vnímání vývoje po roce 1989, směřování do budoucna; a částečně také migraci. U řady dalších, na první pohled rozdělujících témat, jako je nacionalismus, vzdělávání, životní prostředí, obavy z globalizace, autoritářství nebo populismus, dospěli k závěru, že u nich „nejsou postoje natolik rozdílné, aby byly zásadní překážkou dialogu mezi skupinami ve společnosti“.

Dnes nemáme data, která by stejně průkazně dokládala hlubší rozdělení. Nicméně důvody k ostražitosti tu jsou: společnost je rozbolavělá a nervózní po dlouhém ne příliš úspěšném zápasu s nákazou. Mnoho lidí přišlo o obživu, o sociální kontakty nebo o své blízké. Zdravotníci jsou vyčerpaní, rodiče přetížení a děti otrávené. Politické soupeření provázejí urážky.

Země bublin

To jsou výborné předpoklady pro konflikt a názorovou nesmiřitelnost, které společnost nejen otravují, ale i prakticky ochromují v účinném zápasu s koronavirem dnes a zítra hlavně při záchraně ekonomiky.

Dobrá demokracie se neobejde bez vzájemné tolerance.

Možná že tohle vše časem odplyne a Česko bude zase společností polotónů, kde nejsou velké překážky k dialogu mezi skupinami. Ale rok 2021 má bohužel všechny předpoklady stát se rokem bublin.

Co s tím? Asi nemá smysl přít se, zda se musí víc snažit politici, nebo občané, nebo každý sám za sebe… Poučný je jeden příklad od sousedů.

Populární slovenská moderátorka známá i v Česku Adéla Banášová-Vinczeová zveřejnila před Štědrým dnem naléhavé video o tom, jak nakazila své rodiče koronavirem, a vyzvala všechny, aby nákazu nepodceňovali, byli zodpovědní a zvážili sváteční návštěvy blízkých. Video ovládlo sociální sítě, sdílelo ho třeba i ministerstvo zdravotnictví.

Moderátorka určitě zachránila řadu lidských životů. Ale dostalo se jí nejen chvály, ale také sprostých útoků. Adélin otec Jozef Banáš je oblíbencem dezinformačních webů, než skončil v nemocnici na kyslíku, koronavirus zlehčoval. A byly časy, kdy i moderátorka podporovala konspirační média.

Adéla Banášová vedena zodpovědností překročila svůj stín, vystoupila z bubliny a byla za to – kromě jiného – potrestána.

Ale je to dobrý příklad. Země bublin je zemí, kde vládne nenávist a kde se špatně žije.

Autor je šéfredaktor Českého rozhlasu Plus

Petr Šabata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme