Nejistota je jed hospodářství

S průmyslem se děje něco neblahého. Důvěra manažerů z tuzemského výrobního sektoru klesá na úroveň roku 2009, index důvěry německých manažerů Ifo se propadl na úroveň odpovídající ekonomickému zpomalení, zakázky německých firem klesly proti loňsku o devět procent a jejich výkon se podle předpovědí sníží o dvě procenta. Německo je největší odběratel tuzemských průmyslových výrobků.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výrobní linka Škodovky v Mladé Boleslavi | Foto: Škoda Auto

Při takových zprávách se ekonomové obvykle tváří ustaraně, ovšem ustaraně se tváří poslední dobou dost často, a tak pro běžné občany je nasnadě reakce mávnout nad tím rukou. To je samozřejmě možné ve chvíli, kdy jde opravdu jen o neurčité signály, které mohou být záhy nahrazeny zase těmi pozitivními.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý komentář

V této chvíli není pochyb, že ekonomika po několika letech konjunktury brzdí. Je však možné, že ani nejde o nic vážného. Příčinou potíží exportního průmyslu jsou různé obchodní a celní války vyvolané především americkým prezidentem Donaldem Trumpem a nejasnými vyhlídkami, pokud jde o brexit.

„Nejistota je jed hospodářství,“ říká jeden z významných německých průmyslníků Carl Martin Welcker pro Frankfurter Allgemeine Zeitung. Nejistý podnikatel neinvestuje, raději peníze založí do rezervy na budoucí zlé časy a produkce oslabuje.

Zatím nechme ekonomy být

Samozřejmě se mohou mráčky na nebi obchodníků zase rozptýlit a třeba přijdou zase nějaké podněty, po kterých průmysl opět nabere vyšší rychlost a spolu s ním i celá ekonomika, která na výkonech průmyslu ve státech jako Německo nebo Česko závisí.

Přehled summitu G20: příslib podpory ekonomiky, konec celní války i nápravy vzájemných vztahů

Číst článek

Temná vyhlídka, že se zpomalení převalí po prázdninách do recese, jako se to stalo roku 2008, nejde v této chvíli úplně vyloučit, těžko však hledat důvody, proč by měla být tou nejpravděpodobnější variantou.

Z pohledu běžného občana tedy ještě nenastal důvod strkat peníze do slamníku a zajišťovat se proti katastrofě, která už číhá za obzorem. Koruna zatím spíše posiluje a to je přece důkaz, že z pohledu Čechů zase není tak zle a že zatím mohou nechat ekonomy být, ať se budoucnosti děsí sami.

Na celé historii je zneklidňující jeden rozměr. Od krize z let 2008-2013 nebyli kapitáni průmyslu a hospodářství v takových rozpacích. Tím se připomíná, že existuje také stinná stránka dějin a že z těchto aktuálních dějin nejde uniknout.

Člověk se může ohánět v rámci svého rodinného rozpočtu, jak umí, přesto se může stát, že se poměry zhorší. Do té míry, že s tím nepůjde nic udělat. Důsledkem pak může být divoký politický vývoj, zhoršení atmosféry ve společnosti. Už jsme to zažili.

Lidský život je určen mnoha okolnostmi či předpoklady a poslední dobou se zdá, že stále méně z těchto předpokladů může jednotlivec ovlivnit. Vážná tvář ekonomů tedy připomíná tento tragický rozměr života, který se nemusí vyvíjet jen ke světlým zítřkům a ve skutečnosti se k nim nikdy nevyvíjel.

Zprávy o ekonomických nejistotách mohou být nakonec podnětem k zamyšlení o vlastním životě, jestli jsem své roky dokázal využít k něčemu dobrému. Pokud dokázal, pak se nemusím bát ani zhoršení ekonomického počasí.

Autor je komentátor serveru Echo24

Petr Holub Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme