Britský boj o brexit

V roce 1922 vypukla v Irsku kvůli dohodě s Londýnem bratrovražedná občanská válka. O 96 let později je kvůli dohodě ve válce sama Británie. Naštěstí ne v té opravdické, ale v politické. Parlamentní boj vyvolala dohoda s Evropskou unií o brexitu a i tentokrát je hlavním kamenem sváru budoucnost Severního Irska.

Komentář Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brexit

Brexit | Foto: Frank Augstein | Zdroj: ČTK/AP

Na jedné straně stojí premiérka Theresa Mayová, její ministři a nejvěrnější, kteří dohodnuté podmínky rozchodu s evropským blokem hájí jako bolestivý, ale jediný možný kompromis.

Jedinou další variantou je podle nich divoký, nekontrolovaný brexit s dramatickými dopady na všechny oblasti života v Británii, jak předpovídá tamní centrální banka i ministerstvo financí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý komentář Filipa Nerada

Ze všech ostatních stran je ale tato pracně dojednaná dohoda pod ostrou palbou. Pro snahy vlády o její prosazení je nejcitelnější ztráta podpory severoirských unionistických poslanců, kteří kabinetu zajišťují v Dolní sněmovně většinu, a stále rostoucí počet odpůrců v řadách premiérčiných konzervativců.

Pro Theresu Mayovou je to bezpochyby smutné čtení, když se ze stránek britských deníků každý den dozvídá o dalším a dalším spolustraníkovi, který oznamuje svůj záměr hlasovat proti smlouvě.

Další osud Theresy Mayové

V poslední době jsou to navíc často dlouholetí spojenci vůdkyně konzervativců. I když se jí nakonec možná podaří alespoň část těchto rebelů získat zpět na svou stranu a přetáhnout i některé váhající opoziční zákonodárce, na schválení dohody to dle všeho stačit nebude. Hlavní otázka spojená s nadcházejícím hlasováním tak zní, jak tvrdá ta očekávaná porážka pro premiérku bude a jaké následky bude mít.

Hodně trpkou předehru zakusila už před samotným začátkem parlamentní rozpravy. Tři porážky v Dolní sněmovně během jedné hodiny nepamatuje britská vláda posledních 40 let. I to výmluvně ukazuje, jak nepřátelsky je proti kabinetu v otázce brexitu parlament naladěn.

Britští poslanci si prosadili silnější slovo při řešení situace po pravděpodobném zamítnutí dohody a bezprecedentním obviněním vlády z pohrdání parlamentem i zveřejnění celé ministerské právní analýzy rozluky s Evropskou unií.

Ta potvrzuje obavy odpůrců smlouvy, že po případném aktivování sporné pojistky pro zachování neviditelné hranice na Irském ostrově může Británie zůstat na neurčito připoutána k unii bez možnosti tato pouta jednostranně přetnout. Pro Severní Irsko by navíc v takovém případě platila trochu odlišná pravidla než pro zbytek Spojeného království.

Z pohledu kritiků dohody by tak její přijetí znamenalo to samé, co pro irské povstalce před necelými sto lety: vzdát se Severního Irska. A to je pro mnoho současných britských politiků stejně nepřípustné, jako to bylo pro jejich předky.

Vláda Mayové pohrdá parlamentem, rozhodla dolní komora. Vadí jí nezveřejnění dokumentů k brexitu

Číst článek

Občanskou válku v Irsku v minulém století nakonec vyhráli stoupenci dohody. První velkou parlamentní bitvu nynějšího politického zápasu v Británii zastánci smlouvy s unií zřejmě nevyhrají. Boj za její prosazení tím ještě ztracen nebude, je ale nejisté, zda ho dál povede Theresa Mayová.

Labouristé už otevřeně mluví o vyvolání hlasování o nedůvěře její vládě. K jejímu svržení by však potřebovali podporu dvou třetin sněmovny a na všechny odpůrce dohody přitom spoléhat nemohou. Pro rebely z vládního tábora totiž zřejmě budou mnohem větším strašákem nové volby než Brusel.

Aby těch historických paralel nebylo málo, tak příslušný výbor, který by o osudu premiérky rozhodoval, má ve svém názvu rok 1922.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme