Česká pomoc Itálii? Jde o princip

Nedávno jsme se dozvěděli, že se náš premiér nechystá do Itálie s prázdnýma rukama...

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš sice neudělá radost italskému premiéru Contemu a nepřiveze z Itálie jednoho symbolického migranta, ale do Itálie s sebou vezme ředitele firmy, která dělá české bezpilotní letouny vhodné pro monitorování pašování lidí.

V debatě o tom, jak se postavit k migraci, se pro nás nová italská politická reprezentace stala zajímavým partnerem. Mezi italskými voliči totiž ubylo těch, kteří v migraci vidí přínos a přibylo těch, kteří migraci považují za problém.

Italové nechtějí na migranty doplácet, čímž říkají, že na migraci neprofitují. Nechtějí se redistribucí příchozích velkoryse dělit o benefity plynoucí z migrace, nýbrž chtějí, aby s nimi druzí sdíleli stále těžší migrační břemeno. Zemí, které migrantům otevírají náruč, ale ubývá. Zbývá Francie, Německo, Španělsko, Portugalsko.

Demonstrace principu

Z migrační debaty o humanismu, multikulturalizmu, demografii, ekonomice a dalších aspektech přílivu lidí do Evropy se nyní diskuse zúžila na symbolického jediného migranta, který je klíčem k celoevropskému řešení.

Premiér Conte pozval Babiše do Říma. ‚O migrační politice přesvědčím já jeho,‘ říká šéf české vlády

Číst článek

Italové by v našem přijetí toho symbolického jednoho migranta viděli solidárně podanou ruku v nouzi – potvrzení evropské soudržnosti.

Když náš premiér říká ve shodě s většinovým názorem českých politiků i české populace, že přijetí onoho jednoho migranta by bylo souhlasem s cestou do pekel, říká tím Italům, že se nejedná o egoismus, neochotu pomoci v nouzi, protože o toho jednoho migranta bychom se jistě uměli vzorně postarat.

Když říkáme ani jednoho, jde o transparentní demonstraci principu, na kterém by podle nás mělo stát společné celoevropské řešení migračního problému.

Pozice České republiky je srozumitelná a logická. Místo toho, abychom pomáhali řešit důsledky problému, který jsme nezavinili, nabízíme pomoc s řešením příčin, protože těmi příčinami jsme v Evropě bez hranic potenciálně ohroženi i my. V našem zájmu je, aby se Italové ubránili nelegální migraci, nikoli aby si na ni zvykli a chtěli to pak i po nás. 

Ivan Hoffman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme