Milánský nacionalistický internacionalismus

Velice málo chybělo a italský ministr vnitra Salvini mohl vydat manifest, který by stejně jako už jeden před 170 lety hlásal, že Evropu obchází strašidlo. Ne sice komunismu, jak doufal tehdy Karel Marx, ale nacionalismu.

Komentář Milán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Matteo Salvini | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Matteo Salvini, předseda populistické Ligy severu, totiž nedávno svolal do města modelek a módních návrhářů setkání všech, kteří to se svým národem myslí upřímně, a hodlal jim navrhnout, aby společně založili nacionalistickou internacionálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ivan Štern: Milánský nacionalistický internacionalismus

S ní by pak vítězně vtáhli v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu.

Vzdělanci by Salviniho nápad označili za contradictio in adjecto. My jednoduší lidé prostě za protimluv.

Jeho úsilí švýcarský Tages-Anzeiger vymezil podle mého vcelku přesně: Nacionalisty sotva co spojuje. Všem jim jde „o vlastní kulturu, vlastní řeč, vlastní měnu a vlastní politické hvězdy“.

Nebylo proto divu, že účast v Miláně byla skromná. Z významnějších pozvaných dorazili jen „alternativní“ Němci“. Marine Le Penová poslala pozdravný telegram. Vedení evropských nacionalistů ona příslušnice velkého národa nepřenechá přece nějakému Italovi!

Bláznovství zaplatí Němci

I když si se Salvinim před časem ve Varšavě v mnoha otázkách, jako je migrace a nepřijatelnost současné Evropské unie, notoval, vadí Jaroslawu Kaczyńskému jeho příchylnost k ruskému prezidentovi. Pro Poláka smrtelný hřích.

Viktor Orbán, evropská hvězda nacionalismu, si s italským ministrem vnitra naopak nenotuje v řešení stávající uprchlické situace na Apeninském poloostrově.

Itálie po ostatních Evropanech stále požaduje, aby se s ní o uprchlické břímě podělili. Maďarsko odmítá byť jen jedinou migrantskou nohu.

V centru Prahy demonstrovali příznivci i odpůrci SPD. Policie zadržela deset lidí

Číst článek

Evropští lidovci Orbánovi sice pozastavili hlasovací práva v parlamentní frakci, přesto si to maďarský předseda vlády s nimi úplně rozházet nehodlá. Než nejistého nacionalisticky-internacionalistického holuba na střeše, raději třímá lidoveckého vrabce v hrsti.

Tak jedinými spolehlivými spojenci jsou „alternativní“ Němci. Do Milána za Salvinim přijeli. Přesto i oni kroutí hlavou. Nad italským předluženým státním rozpočtem. „Ti Římané se snad zbláznili!“ si mezi sebou říkají v narážce na Asterixovy příběhy a dodávají, že jejich bláznovství nakonec zaplatí jak jinak Němci.

A naši? Pozváni nebyli. Andrej Babiš je na vkus nacionalistických internacionalistů příliš proevropský. Ti zbývající z pohledu milánského jsou jen takoví političtí čučkaři.

To je pro nás dobrá zpráva. Anebo že by špatná?

Ivan Štern Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme