Johnson i po Lucemburku kličkuje kolem politického příkopu

Na pozadí pondělního lucemburského oběda britského premiéra Borise Johnsona s předsedou Evropské komise Junckerem a s hlavním vyjednávačem unie Michelem Barnierem se v zamlženém povětří trvajících nejistot kolem brexitu vznášela jedna jediná otázka.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva Boris Johnson a Jean-Claude Juncker v Lucemburku | Foto: Olivier Matthys | Zdroj: ČTK/AP

Tedy, zda se vůbec nějaká jednání mezi Británií a unií opravdu konají. Otázka je na místě, neboť Johnson už nějaký čas tvrdí, že se vyjednává, což podpořil výrokem pro týdeník The Mail on Sunday, že „probíhá velmi dobrá konverzace o tom, jak se postavit k problému hranice na irském ostrově“ a jeho ministr pro brexit Baker dodal, že „se rýsuje přistávací plocha dohody“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý komentář Jana Jůna

Z unie ovšem zároveň znělo ústy vyjednávače Barniéra, že se stále čeká na „konkrétní a uskutečnitelné“ návrhy Londýna. To unie potvrdila i po Junckerově obědě s Johnsonem. Je stále skeptická ohledně všech tzv. „alternativních řešení“ hranice a neví, co Britové vlastně chtějí, neb Johnson návrhy nepředložil.

Lže tedy Johnson Britům i unii ve vlastním egoistickém zájmu a ve snaze udržet se s nyní menšinovou vládou u moci, z čehož jej v sobotu zveřejněných pamětech nelítostně obvinil jeho předchůdce David Cameron? Ten totiž tvrdí, že Johnson si před referendem spočítal, že pro něj bude v zájmu osobní kariery nejlepší stát se brexitářem a bezostyšně lhát o zářné budoucnosti mimo unii.

Nebo se Johnson chystá zachránit premiérskou kůži oprášením dohody Theresy Mayové? Tedy i přes protesty tvrdého jádra brexitářské skupiny ERG, kteří si říkají „Sparťané“ a během tří hlasování o dohodě Mayové kazili reputaci sněmovně trváním na tvrdém brexitu.

Johnsonův příkop

Johnson by tak podle expertů učinil jen s minimálně pozměněným textem „irské doložky“ a po odhlasování obnoveným severoirským autonomním shromážděním se shodou unionistů. Pak by vše předložil sněmovně s tím, že se opravdu připozdívá a že jinak zákon o vyloučení tvrdého brexitu obejde.

Johnson ovšem i bez úterního očekávaného verdiktu nejvyššího soudu o jeho možné lži královně ohledně prerogování parlamentu dál ztrácí pozice. Zjevně proto se ostentativně za Junckerem vydal i přes tvrdošíjné opakování výroku, že „vyvede Británii z unie k 31. říjnu, nebo skončí mrtvý v příkopě“. Nyní, po Lucemburku, bude premiér vystaven další kritice a to nejen od liberálních demokratů, jejichž sjezd právě schválil požadavek odvolat článek 50.

Také nejvyšší soud má dilema: buď vydá v úterý verdikt, že Johnson královně lhal a bude tedy muset rezignovat, což otřese celým politickým systémem, nebo že prerogace parlamentu byla správná a pak Skotsko anglické soudce asi obviní z nepřátelství, což posílí separatistické tendence.

Navíc, prerogace je už nyní na obvyklé nominální délce trvání a musela by být vyhlášena znovu, což by věci dál zkomplikovalo. Zatím tedy řešení brexitu dál zjevně neexistuje a Johnsonovi hrozí ten příkop.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Jan Jůn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme