Slovensko hledá vraha

Slovensko hledá vraha, či vrahy investigativního novináře. Důvodně se předpokládá, že byl popraven najatým zabijákem.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policista se služebním psem před domem, kde Ján Kuciak a jeho snoubenka Martina Kušnírová žili a byli zavražděni (Veľká Mača, 27. února 2017).

Policista se služebním psem před domem, kde Ján Kuciak a jeho snoubenka Martina Kušnírová žili a byli zavražděni (Veľká Mača, 27. února 2017). | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

Stopu vedoucí k pachateli a především k zadavateli vraždy se nabízí hledat v tom, na čem Ján Kuciak pracoval. Vyšetřit co šetřil, najít co hledal, čili dokončit jeho práci a odhalit ty, kteří se jeho likvidací pokusili zabránit svému odhalení. 

Situace je vážná, protože zavražděný novinář se zřejmě snažil rozplést vztahy politiků s podnikateli napojenými na mafii. Odvést práci za zabitého novináře je v zájmu stejných politiků, kterým bylo slídění tohoto novináře nepříjemné.  

Pokud dosud neřešili, s kým kamarádí jejich podnikající kamarádi, nyní se vše změnilo. Politici jsou podezřelí minimálně z toho, že se obklopili špatnou společností, a když na to byli upozorněni, snažili se problém bagatelizovat.

Horší a nebezpečnější svět 

Nyní je jasné, že kdyby skutečně o nic nešlo, nebyl by důvod novináře zastřelit. Proto slovenský premiér na tiskové konferenci ukázal milion eur pro toho, kdo pomůže dopadnout vraha. 

Šéfredaktor Aktuality.sk: Náboje okolo Kuciakova těla nebyly vzkazem od mafie, vrah měl problém přebít

Číst článek

Paradoxem je, že mladý investigativní novinář doplatil na svou práci životem v době, kdy novinářské řemeslo dávno nemá někdejší prestiž a kdy mladí vesměs nestudují novinařinu proto, aby pracovali v médiích, nýbrž v naději, že jim žurnalistika otevře cestu k reklamě, marketingu a PR. 

Zabíjet v dnešní době novináře, který má ve veřejnosti nižší prestiž než prodavač či sekretářka, je absurdní. 

Možná ale právě taková tragédie lidem otevře oči a uvědomí si, že žijí v daleko horším a nebezpečnějším světě, než si mysleli. Přesně to se jim zavražděný novinář snažil říct. 

Ivan Hoffman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme