Slovensko hledá vraha

Slovensko hledá vraha, či vrahy investigativního novináře. Důvodně se předpokládá, že byl popraven najatým zabijákem.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policista se služebním psem před domem, kde Ján Kuciak a jeho snoubenka Martina Kušnírová žili a byli zavražděni (Veľká Mača, 27. února 2017). | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

Stopu vedoucí k pachateli a především k zadavateli vraždy se nabízí hledat v tom, na čem Ján Kuciak pracoval. Vyšetřit co šetřil, najít co hledal, čili dokončit jeho práci a odhalit ty, kteří se jeho likvidací pokusili zabránit svému odhalení. 

Situace je vážná, protože zavražděný novinář se zřejmě snažil rozplést vztahy politiků s podnikateli napojenými na mafii. Odvést práci za zabitého novináře je v zájmu stejných politiků, kterým bylo slídění tohoto novináře nepříjemné.  

Pokud dosud neřešili, s kým kamarádí jejich podnikající kamarádi, nyní se vše změnilo. Politici jsou podezřelí minimálně z toho, že se obklopili špatnou společností, a když na to byli upozorněni, snažili se problém bagatelizovat.

Horší a nebezpečnější svět 

Nyní je jasné, že kdyby skutečně o nic nešlo, nebyl by důvod novináře zastřelit. Proto slovenský premiér na tiskové konferenci ukázal milion eur pro toho, kdo pomůže dopadnout vraha. 

Šéfredaktor Aktuality.sk: Náboje okolo Kuciakova těla nebyly vzkazem od mafie, vrah měl problém přebít

Číst článek

Paradoxem je, že mladý investigativní novinář doplatil na svou práci životem v době, kdy novinářské řemeslo dávno nemá někdejší prestiž a kdy mladí vesměs nestudují novinařinu proto, aby pracovali v médiích, nýbrž v naději, že jim žurnalistika otevře cestu k reklamě, marketingu a PR. 

Zabíjet v dnešní době novináře, který má ve veřejnosti nižší prestiž než prodavač či sekretářka, je absurdní. 

Možná ale právě taková tragédie lidem otevře oči a uvědomí si, že žijí v daleko horším a nebezpečnějším světě, než si mysleli. Přesně to se jim zavražděný novinář snažil říct. 

Ivan Hoffman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme