Bolestnější by byla jiná ztráta

České tenistky jsou nejúspěšnějším týmem aktuální dekády, jedním z nejlepších v historii. Petr Pála nejslavnějším kapitánem. A porážka s vynikajícími Rumunkami v prvním kole Fed Cupu na tom sotva něco změní. Prohra je teď možná bolestivá, i protože byla velmi těsná, ale vlastně není ani moc překvapivá.

Komentář Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karolína Plíšková | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

Světová jednička minulého roku Simona Halepová byla navzdory zdravotním potížím z konce minulé sezony až příliš dobrou hráčkou ve vítkovické hale, neporazila ji ani výtečně připravená Karolína Plíšková.

Žebříčkové postavení v ženském singlu bylo při neúčasti Petry Kvitové lepší u soupeřek. A že nakonec nevyhrál deblový pár, který je stále první na světě? To také není senzace. Beguová a Niculescuoová spolu nebyly na dvorci poprvé, loni dosáhly na grandslamové semifinále, nedávno vyhrály menší turnaj v Thajsku.

Světové jedničky Siniaková s Krejčíkovou padly. Češky prohrály s Rumunkami 2:3 a čeká je baráž

Číst článek

Kapitán Petr Pála až do tohoto víkendu v drtivé většině případů dokázal najít optimální deblovou sestavu, která v pátém duelu zářila. Někdy při tom i zariskoval, několikrát „roztrhl“ očekávaný pár a dohromady dal jiný, který zvítězil. Teď v Ostravě k tomu neměl důvod.

Vsadil na ten, který je žebříčkově nejlepší na světě. Navzdory tomu, že Kateřina Siniaková těsně před tím odehrála singlové utkání a Barbora Krejčíková nikdy v týmové soutěži nehrála. Doufal, že zafunguje fyzická odolnost Siniakové v kombinaci s jiskrou, kterou zažehne její předpokládaný singlový úspěch. Plán vyšel napůl. Dvojnásobné grandslamové šampionky získaly tím nejsložitějším způsobem první set, ve kterém měly dlouho převahu, žádné síly neušetřily. V dalších sadách jen stále dotahovaly, psychickou výhodu získávaly spíš soupeřky.

V minulosti se stávalo, že těsné zápasy český tým vyhrával, teď se to otočilo. Je to takové otřepané, ale chce se říct, že jednou to už přijít muselo, zvlášť v době, kdy české tenistky procházejí jistou generační výměnou, a kdy tým přišel o některé opory z minulých let - Barboru Strýcovou či Lucii Šafářovou. Teď chyběla i Petra Kvitová.

Bitvu týmových jedniček ovládla Rumunka Halepová. Karolínu Plíškovou porazila 2:1 na sety

Číst článek

Tenistky, které dostaly příležitost, nechaly na dvorci všechno, přitom je čekají důležité turnaje. Pojedou na ně psychicky i fyzicky opotřebované. Termín je hodně nešťastný, k hráčkám nemilosrdný, přesto bojovaly spoustu hodin na kurtu i s vědomím, že za své snažení nezískají ani bod do žebříčku a právě o ty mohou kvůli vyčerpání z reprezentační akce v dalších dnech přijít. Ale nestěžují si, příště dorazí zase.

Svěřenkyně kapitána Pály, které v minulých osmi letech vybojovaly trofej šestkrát, mohou i v budoucnu sbírat další výhry a tituly. Porážka zamrzí, připravila je o semifinále v domácím prostředí, celkově jedenácté v řadě. Takto po hodně dlouhé době poznají baráž. Fatální ztráta to ale není. Soutěž zřejmě čekají reformy a teď jde jen o to, jaké budou.

Už nyní je ale zřejmé, že tou nejbolestnější ztrátou není výsledek posledního zápasu, tou by byla až taková změna formátu, která by ženskou týmovou soutěž připravila o jedinečnou atmosféru, již dokáží vytvářet fanoušci jednotlivých zemí. Mimochodem ti rumunští v Ostravě byli fantastičtí, zřejmě nejbouřlivější a nejnadšenější, z těch, kteří v poslední době k fedcupovému nebo daviscupovému duelu do Česka dorazili.

Jaroslav Plašil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme