Kdo slyší vicepremiéra

Samozřejmě, že když Andrej Babiš mluví o nahrávkách své soukromé konverzace jako o „praktikách StB“, vzbuzuje to jistý úsměv. Nicméně, ta věc je opravdu velmi vážná.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Představa, že je takhle jednoduše možné nahrávat místopředsedu vlády a ministra financí, ať se jmenuje jakkoliv, je úplně děsivá, dokonce mnohem horší, než zjištění, že se zrovna Andrej Babiš scházel s redaktory MF DNES a radil jim, co kdy pustit do novin.

Ministr financí a místopředseda vlády patří k takzvaně „chráněným osobám". Jako člen vlády, kam ho mimochodem posadili jeho voliči, či přímo Bezpečnostní rady státu, disponuje Babiš celou spoustou informací, které se prostě nesmějí jen tak objevit na YouTube nebo na twitterovém účtu tajemné skupiny Julius Šuman.

Nevíme zatím, kdo přesně Babiše odposlouchával a co všechno ještě nebylo zveřejněno - ale nejspíš se to brzy dozvíme. Pokud by vicepremiéra sledovala nějaká organizace státu, kupříkladu tajná služba, pak by k tomu měla mít nějaký důvod. Což sice nelze vyloučit, ovšem je naprosto skandální, pokud se pak nahrávky objeví na veřejnosti.

Bylo by to absolutní selhání státu, který si platíme, aby nám zajišťoval některé základní služby. Mimo jiné, aby chránil i soukromí. Ano, i vysoce postavený politik na ně do jisté míry má právo. A jen o něco méně skandální by bylo, kdyby se ukázalo, že Babiše poslouchala nějaká „soukromá organizace", protože pak opět selhal stát svou neschopností ochránit jednoho ze svých nejvyšších ústavních činitelů.

Vzhůru do boje

A úplně konkrétně by nám o tom mělo co nejdřív něco říct ministerstvo vnitra. Takhle jednoduché a zároveň znepokojující to je. Sociální demokraté teď nadšeně vyzývají voliče, aby si poslechli Babišovy - evidentně sestříhané - hovory s bývalým redaktorem Mf DNES Markem Přibilem, aby sami poznali, jak jejich politický soupeř manipuluje „svá" média.

Ano, není to nic pěkného, a proto taky sociální demokraté hlasovali pro zákon, který politikům vlastnictví médií zakázal. V pořádku. Dokonce se kvůli tomu příští středu sejde mimořádná schůze sněmovny. Proč ne, i když bychom si tu dovolili připomenout, že tu máme dvě další, dosud neuzavřené mimořádné schůze, z nichž na tu druhou, o Čapím hnízdě z března 2016, by si sociální demokraté měli vzpomenout.

Babiš ji tehdy proměnil v obžalobu všech svých domnělých nepřátel - a sociální demokraté mu v tom ochotně asistovali. Ale stejně tak by se měli poslanci okamžitě a stejně urputně zajímat o Babišovy odposlechy, protože to už je věc, která úplně vážně ohrožuje demokratický systém. A jak známo - doufejme, že to stále ještě platí - systém a instituce jsou vždy důležitější než lidé, kteří je právě teď reprezentují.

Dalo by se pokračovat dál a říci si třeba s jistou dávkou škodolibosti, že Andrej Babiš posedlý složkami a kompromitujícími materiály teď jen ochutnává svou vlastní medicínu. Ale o to teď prosím vůbec nejde.

Respektive: pokud máme věřit slovům premiéra Sobotky, že se v téhle zemi hraje už o základní hodnoty svobodné a demokratické země, a ne jen o spor dvou až tří politiků a jejich stran, musí následovat i adekvátní reakce moci na skandál s odposlechy. Ano, jde o principy. Ale o všechny. Tak vzhůru do boje.

Jindřich Šídlo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme