Komunisti na dně a na vrcholu

Objektivně vzato jsou komunisti nejstabilnější – a vlastně i nejlínější českou politickou stranou.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec Vojtěch Filip z KSČM

Vojtěch Filip, předseda KSČM | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Za posledních 25 let měli jen dva předsedy. Miroslav Grebeníček i Vojtěch Filip je shodně vedli dvanáct a půl roku.

A byly to v podstatě sladké roky. Taktika lehce znaveného třídního boje a umného kšeftování s hlasy ve sněmovně jim zajištovala solidní volební zisky nad deseti procenty hlasů (v roce 2002 to bylo dokonce 18,5 %) a poklidný život v parlamentní opozici.

Téměř za nic nenesli odpovědnost, ale dokázali být u velkých momentů české politiky – třeba zvolení Václava Klause prezidentem republiky v roce 2003 nebo u pádu Topolánkovy vlády a v podstatě i ‚starého‘ českého politického systému na jaře 2009.

Komunisty bylo nutné brát vážně, i když nejautentičtější byli v roli – řečeno slovy jejich klasika – „užitečných idiotů“, kteří postupem času a stárnutím základního sněmovního kádru i členské základny zcela rezignovali na ambice být něčím více než okrajovou stranou, jejíž čas přichází tak dvakrát, třikrát za volební období.

Konec revolučního dělnického hnutí u nás

To se teď změnilo. Během let 2013–2017 přišli komunisté o 350 tisíc voličů. Jako by se najednou naplnil scénář, který Miloš Zeman předkládal někdy na jaře roku 1990: problém komunistických voličů a tím i zablokovaných parlamentních hlasů pro sestavování vlád vyřeší postupně čas.

KSČM je připravená jednat s ANO o programu. Nabízíme toleranci případné budoucí vlády, vzkázal Filip

Číst článek

Platí to ovšem jen částečně. Komunistům sice hlasy ubývají, respektive se přesunují k hnutí ANO, ovšem Miloš Zeman právě v sobotu jako první prezident po roce 1989 míří se zdravicí na jejich sjezd. A v dalších dnech pak bude na komunistech záležet, jestli Česko bude mít půl roku po volbách vládu s důvěrou.

Ano, je to paradox, ale vlastně jen zdánlivý. Ve skutečnosti je to jen vyvrcholení komunistického přežívání posledních 25 let a jejich zřejmě nevykořenitelnému zvyku nabídnout se komukoliv silnějšímu, kdo se jim za jejich služby solidně odmění – i když je to jejich přirozený třídní nepřítel, miliardář, a navíc bývalý člen, který se na rozdíl od zřetelně proruských komunistů veřejně hlásí k členství v NATO a EU.

Komunisté jsou dnes nejblíže moci od roku 1990, ale všechny ty funkce, kterými je ANO ve sněmovně korumpuje, jsou pro stranu s věkovým průměrem členstva 75 let nejspíš jen posledním hurá.

Své poslední chabé síly a zbývající hlasy odevzdají výstřednímu miliardáři, který je kdysi tak nepěkně zradil. Myslím, že to je takový pěkný symbolický konec revolučního dělnického hnutí v českých zemích.

Jindřich Šídlo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme