Modrá vlna i lidovce spláchla

Senát po letošních volbách zmodrá. Ukazuje se, že ODS znovu nabírá kmenové příznivce, kteří chodí volit i v tak nepopulární „lize“, jakou je druhé kolo senátních voleb. Ti, co kmenové voliče poztráceli, jako ČSSD, pak mohou jen registrovat pokračování pádu.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ODS Petr Fiala po druhém kole senátních voleb ve štábu strany v pražské Truhlářské ulici. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Voliče ANO finále senátních voleb evidentně nezajímalo.

Volby znají vítěze. Wagenknecht je nejmladším senátorem v historii, Kubera obhájil potřetí

Číst článek

Možná je ovlivnily i dlouhodobě nepříznivé výroky předsedy hnutí Andreje Babiše o Senátu, ba jeho sen o zrušení druhé komory, prezentovaný v knize O čem sním, když náhodou spím.

Tak mu chtěli udělat radost a komoru zrušit vlastní absencí, jen to trochu zvrtali a hnutí ANO moc nepomohli.

Varovný je výsledek pro KDU-ČSL. Strana obhájila pouze dva senátory, oba ve svých tradičních baštách - ve Vsetíně a ve Zlíně. Křeslo v horní komoře nezískal ani stávající předseda Pavel Bělobrádek, ani ministr kultury v Sobotkově vládě Daniel Herman.

Bělobrádek zároveň oznámil, že na jarním sjezdu už nebude obhajovat post stranického předsedy, přičemž se tak rozhodl nezávisle na vlastním výsledku ve volebním obvodu Náchod.

Z KDU-ČSL tudíž vynikl pouze Jiří Čunek, jenž dokázal získat křeslo senátora již v prvním kole. Jeho akcie v rámci lidové strany tak prudce vzrostly.

Reparát v Praze

Praha si v senátních volbách hrála svojí hru: reparát za neúspěch v prezidentských volbách. Všichni tři adepti opravnou zkoušku složili, Jiří Drahoš na výtečnou již v prvním kole, Pavel Fischer a Marek Hilšer na jedna minus v kole druhém.

Zda se to ale nějak projeví v příštích prezidentských volbách, o tom lze nyní pouze spekulovat, ostatně, ty poslední výmluvně ukázaly, že Praha a zbytek republiky tvoří dosti rozdílné planety.

Nízká volební účast každopádně opět potvrdila oprávněnost návrhů na zavedení nějaké formy jednokolového hlasování, konaného souběžně s volbami komunálními nebo krajskými. Vážnosti horní komory volební účast pod dvacet procent rozhodně nesvědčí.

Josef Mlejnek ml. Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme