Vlastní gól Roberta Šlachty? Knihu mu vydává miliardář, který nosil šperky na Úřad vlády

„Dárky? Úplatky. Paní Nagyová obdržela dárečky v hodnotě skoro 9,7 mil. Kč. Myslí si snad někdo, že je dostala jen jako nějaký prezent za nic? Opravdu tohle někdo myslí vážně?“ Právě takto letos v lednu glosoval někdejší šéf protimafiánského policejního útvaru Robert Šlachta na Facebooku svou nejslavnější kauzu. Zásah proti klientelismu na Úřadu vlády z roku 2013.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Šlachta vydá v dubnu novou knihu Třicet let pod přísahou | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Propagoval tak chystanou bilanční knihu o svém dlouholetém boji proti zločinu. Jmenuje se Třicet let pod přísahou.

A na trh ji uvádí vydavatelství spoluvlastněné jedním z těch, kteří luxusní dárky do Strakovy akademie před sedmi lety nosili – miliardářem Danielem Křetínským. Ten tehdejší milence a současné manželce šéfa vlády za ODS Janě Nečasové (dříve Nagyové) daroval dva náhrdelníky od Cartiera dohromady za půl milionu korun. Podle Šlachty to byl jasný úplatek.

Šlachta o odchodu od policie: Dospěl jsem k závěru, že už nejsem schopen víc dokázat

Číst článek

„Paní Nagyová de facto rozhodovala o tom, kdo z oblasti byznysu se fyzicky setká s premiérem. Rozhodovala, kdo mu bude moci přednést svůj problém, kdo získá přístup k informacím, kdo získá vliv v různých oblastech nebo kdo si bude moci domlouvat kšefty se státní správou,“ komentoval kauzu na facebooku Šlachta.

Patrik Tkáč

Vlivným nosičům luxusních kabelek a šperků se dlouholetý lovec mafiánů na internetu vysmál za jejich kličkování při policejních výsleších. Konkrétní jména těch, kteří podle něj takto Nagyovou upláceli výměnou za pomyslné vstupenky do pracovny tehdejšího předsedy vlády Petra Nečase, přitom ale nezmínil.

Zda tedy bude Šlachta ve své knize psát i o Křetínském, není v tuto chvíli jasné. Biografický rozhovor s novinářem Josefem Klímou vyjde až koncem dubna. Jasné už je ale to, že knihu vydává nakladatelství Universum.

Šlachta chce v civilu napsat knihu, návrat k policii neplánuje. ‚Je jiná než ta, ve které jsem fungoval,' řekl

Číst článek

A to patří vedle značek jako Luxor nebo Knižní klub do skupiny Euromedia - jedničky tuzemského knižního velkoobchodu, jejímž spolumajitelem není nikdo jiný než právě Křetínský.

Pikantní detail vyplývá z vlastnické struktury celé skupiny. Křetínský do ní majetkově vstoupil v roce 2017, a to spolu s dalším zajímavým jménem z nejvyšších pater tuzemského byznysu – miliardářem Patrikem Tkáčem z investiční společnosti J&T.

Luxusní dárky pro Nagyovou Křetínský jako jeden z mála u policejních výslechů i později u soudu přiznal, Šlachtovo přesvědčení o úplatcích ale v této souvislosti pokaždé odmítl. Jako svědek vypověděl, že vzhledem k jeho finanční situaci šlo o běžné dárky pro dobrou známou.

‚S politiky netančím. Jsem neřiditelný.‘ Bývalý elitní detektiv Robert Šlachta odchází do civilu

Číst článek

Týraná zvířata

A mimochodem – Nagyovou Křetínský podle dostupných informací podporoval ještě nedávno. V roce 2018 totiž daroval 100 tisíc korun na účet její asociace na ochranu týraných zvířat Animae. Ostatně už u soudu se za ni jednoznačně postavil.

Knihu Třicet let pod přísahou, kterou teď Křetínský spolufinancuje, Šlachta kromě vzpomínek na Nagyovou propaguje také sloganem o tom, že si s nikým nikdy nezadal. A že viděl vždy jaksi dál.

„Dostaneš nějakou funkci, můžeš se o něco ucházet, ale budeš držet hubu. A já jsem držet hubu nechtěl, protože jsem věděl, kam to půjde.“

Věděl tedy protřelý lovec mafiánů v době rozhodování o vydavateli své knihy i to, kdo mu bude vyplácet tantiémy? A komu půjde další část případného zisku?

Jakub Troníček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme