Jak vypudit Huawei z hospodářské páteře státu

V těchto dnech dorazil do Strakovy akademie dokument Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost a tajných služeb. Ten obsahuje jasné doporučení vládě: držet dál od důležitých systémů státu čínskou technologickou firmu Huawei. A to kvůli vážnému bezpečnostnímu riziku.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stánek čínské společnosti Huawei na Mobile World Congress v Barceloně | Zdroj: Reuters

Materiál jistě neunikl pozornosti českého prezidenta, jenž má vstřícnost vůči Pekingu takříkajíc v popisu práce. Tím spíš bude důležité sledovat, jak k varování bezpečnostních úřadů přistoupí vláda Andreje Babiše (ANO), pro něhož zůstává mocenská symbióza s prezidentem předpokladem politického přežívání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Leschtina: Jak vypudit Huawei z hospodářské páteře státu

Jak vážnou hrozbu ale pro demokratický svět představuje čínský technologický gigant Huawei? Český web Sinopsis zveřejnil o víkendu obsáhlé citace z australského deníku Sydney Morning Herald, který informoval o utajeném setkání šéfů tajných služeb Austrálie, Spojených států, Kanady, Nového Zélandu a Velké Británie – tak zvaných „Pěti očí“.

Ředitelé spojeneckých rozvědek označili Huawei za bezprecedentní bezpečnostní hrozbu. A Čína podle nich provádí nejširší špionážní a vlivovou kampaň, s jakou se kdy kdokoliv z nich setkal.

Jak Číňany vypudit

Šéf českého zastoupení Huawei Radoslaw Kedzia v jednom interview řekl, že v Česku stále přetrvávají vůči Huawei předsudky. „Jsme velmi transparentní firmou,“ tvrdí.

Výrobky čínských společností Huawei a ZTE jsou bezpečnostní hrozbou, varuje úřad pro kyberbezpečnost

Číst článek

Jako by si z nás tak trochu pan Kedzia dělal legraci. Jistě dobře ví, že čínské firmy zůstávají pod kontrolou státu. Také o tom svědčí vzteklá reakce komunistického režimu na nedávné zatčení finanční ředitelky firmy Huawei na kanadském letišti.

Určitě také pan Kedzia nepřehlédl zákon, podle něhož musí nejen čínské podniky, ale i občané „spolupracovat v oblasti národního zpravodajství“. To všechno nás už opravňuje k nějakému tomu předsudku.

A transparentní firma? Odborník na kybernetickou bezpečnost Aleš Špidla nedávno v rozhovoru pro Radiožurnál upozornil, že Huawei ovládá bývalý důstojník čínské armády. Což ostatně není až tak překvapivé. Vždyť i nedávno zatčený šéf CEFC a poradce prezidenta Jie Ťien-ming míval napojení na čínskou vojenskou rozvědku.

Kdyby se zmíněných „Pět očí“ spojeneckých tajných služeb upřelo na Česko, možná by je obestřely mžitky. Zatímco USA, Austrálie a Nový Zéland již technologie Huawei zakázaly a další státy o tom vážně jednají, u nás se těší Huawei neutuchající podpoře.

Její mobily používají zaměstnanci Pražského hradu. Což asi málokoho překvapí. Stejně jako nedávný podpis memoranda o porozumění mezi Huawei a PPF, jejíhož šéfa Petra Kellnera prezident Zeman už před čtyřmi lety protlačil k čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi.

Zároveň jsme ale svědky plíživého pronikání firmy Huawei do našeho státního aparátu. Vždyť její technologie už používá Policie ČR, Ředitelství silnic a dálnic, Správa železniční a dopravní cesty, pražský dopravní podnik a brzy i státem ovládaný ČEZ.

To všechno jsou ale klíčové strategické úřady a firmy. Což jen ukazuje, že naše bezpečnostní úřady přicházejí se svým varováním vládě s notným zpožděním. A že už nejde jen o to, jak držet firmu Huawei dál od důležitých státních systémů, ale jak Číňany vypudit z hospodářské páteře státu.

Jiří Leschtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme