Gratulace Bidenovi zatím z Ruska nepřišla

Zatímo státníci ze všech konců světa hromadně blahopřejí Joe Bidenovi a Kamale Harrisové k vítězství v amerických prezidentských volbách, z Kremlu gratulace zatím nezazněla. Vladimir Putin je zkrátka opatrný a je si vědom toho, že teoreticky víceméně jasný výsledek těchto voleb ještě můžou zvrátit americké soudy. Ostatně právě v úterý se očekávají další žaloby Donalda Trumpa. Co můžou Rusové od Bidena očekávat?

Komentář Praha / Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvolený americký prezident Joe Biden | Foto: Andrew Harnik | Zdroj: ČTK/AP

Z ruského pohledu opatrnosti v podobných případech nikdy není dost. Ruští politici mají ještě jistě v živé paměti situaci přesně před čtyřmi léty.

Aniž bychom se zabývali dodnes trvajícím americkým podezřením z ruských hackerských útoků ve prospěch Donalda Trumpa, které by ovšem bylo třeba jednoznačně prokázat, jiná věc je zcela očividná: poslanci Státní dumy tehdy zprávě o Trumpově zvolení aplaudovali vestoje, mnozí se zřetelným přesvědčením, že do Bílého domu přichází „náš člověk“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý komentář Libora Dvořáka

Jak se zdá, oficiální Rusko tuto svou chybu pochopilo a dnes už ví, že zdůrazňovat a preferovat jednoho ze dvou kandidátů na základě jakýchsi efemérních „osobních vlastností“ se nevyplácí.

Jak se domnívá ruská politoložka Viktorie Žuravljovová, dobré to není ani v případě, kdy Rusko podpoří pozdějšího vítěze. Může tím samo vyvolat četné nepříjemné politické i psychologické ruchy do budoucna. A tak jistě právě proto šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov pár dní před vyvrcholením těchto voleb prohlásil že „Rusko bude akceptovat vůli amerického národa, ať už bude jakákoli“.

A sám Putin? V den svých 68. narozenin 7. října v rozhovoru pro ruskou státní televizi Rossija poznamenal, že američtí demokraté, jež Biden představuje, „vyznávají jisté všeobecné hodnoty, jež respektujeme i u nás“.

Jinak je ovšem všeobecně známo, že ruský prezident Joea Bidena sleduje s velkou ostražitostí a daleko více po chuti by mu bylo, kdyby i v dalších čtyřech letech v Bílém domě byl domácím pánem Donald Trump.

Podívejme se ještě na hlavního aktéra všech těchto událostí Joe Bidena. Ten má se Sovětským svazem a Ruskem zkušenosti už téměř padesátileté. Roku 1973 Svaz navštívil poprvé jako šéf tehdejšího senátního doprovodu prezidenta Jimmyho Cartera.

V této době byl podle vlastních slov nadšeným příznivcem vzájemné sovětsko-americké redukce jaderných arzenálů a o zlepšení tentokrát už rusko-amerických vztahů usiloval i o čtvrtstoletí později, už jako viceprezident Baracka Obamy.

V posledních letech je ovšem znám svou protiruskou rétorikou, což potvrdil i krátce před těmito volbami, když prohlásil, že Rusko považuje pro Spojené státy za největší hrozbu současnosti. Toho jsou si v Moskvě samozřejmě velmi dobře vědomi.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Libor Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme