‚Nevítané peníze‘ aneb Jak rouškovným přispět na dobrou věc

Když jsem se před pár měsíci dověděl, že pan premiér Andrej Babiš z ANO chystá další populistické gesto v podobě předvánoční finanční injekce důchodcům, moc pozornosti jsem tomu nevěnoval. V životě by mě nenapadlo, že stejných 5000 jako babička s devítitisícovým důchodem a sedmitisícovou činží dostanu i já – člověk v řádném pracovním poměru, k tomu pobírající obstojný důchod a dostávající stejně obstojné překladatelské a novinářské honoráře.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze

Když nehodlá být řádným a spravedlivým hospodářem stát, musíme si pomoci sami, píše Libor Dvořák. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pak se ale vše potvrdilo a já svým rozhlasovým kolegům po naší vnitřní síti sdělil, že těch 5000, jimiž premiér korumpuje 2,9 milionu důchodců, tedy svých potenciálních voličů, v žádném případě nechci.

Čeští důchodci dostanou mimořádný příspěvek 5000 korun. Prezident podepsal návrh zákona

Číst článek

Minulý pátek peníze na můj účet dorazily, tak jsem začal jednat.

Už před pár týdny jsem oslovil pana Jiřího Kopeckého, ředitele základní školy v Lupáčově ulici u nás na Žižkově (chodí tam obě moje vnoučata), a zmíněnou částku jeho škole nabídl.

Ukázalo se však (a to jsem dost koukal), že kdybych dával hotové peníze, musel bych o svolení žádat Úřad městské části Praha 3, a tak pan ředitel nalezl jiné řešení: za zmíněné peníze jsem nakoupil a škole věnoval dárkové knižní poukazy, za něž populární „Lupáčovka“ pořídí nové přírůstky pro svou knihovnu.

Jsou však i jiné možnosti, jak peníze uplatnit (a od svých přátel a vrstevníků vím, že o něčem uvažují taky).

Volební dáreček, ubohé podlézání i radost ze života. Jak poslanci hodnotí rouškovné pro seniory?

Číst článek

Při předběžném pátrání jsem přirozeně narazil třeba na sociální zařízení, jako jsou dětské domovy či domovy pro seniory. Zjistil jsem, že v tomto případě je darování peněžní částky daleko snazší – většina těchto institucí má přímo na svých stránkách číslo účtu. Já osobně jsem každopádně rád, že jsem „nevítanými penězi“ (věru zvláštní slovní spojení) mohl nakonec přispět na dobrou věc.

Velmi rychle se ukázalo, že podobných variant je samo sebou daleko víc. Třeba přispět na skomírající literární časopisy typu Revolver Revue a četné další. Takovýchto příležitostí jsou v dnešní složité době spousty a spousty. A to nemluvím o tom, že třeba hned v našem sousedství žije osamělá babička s těmi již zmíněnými devíti tisíci penze, pro kterou je podobná částka těsně před Vánoci učiněným požehnáním.

A tak vás prosím, přátelé zaměstnaní důchodci: pokud jen trochu můžete, přispějte touto (či jakoukoli) částkou na kterýkoli ze jmenovaných i nejmenovaných účelů. Když nehodlá být řádným a spravedlivým hospodářem stát, musíme si pomoci sami.

Libor Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme