Macronův poker

Po vyhlášení výsledků eurovoleb ve Francii zavládl díky rozhodnutí prezidenta Macrona o předčasných volbách zmatek na všech stranách.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyzýval k tomu, aby Evropa byla ve své obraně důslednější

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyzýval k tomu, aby Evropa byla ve své obraně důslednější | Zdroj: Reuters

Emmanuel Macron tento riskantní  krok podnikl i přes varování ministrů. Na tiskové konferenci prezident Macron upozornil na nebezpečí extrémních stran, vykreslil úspěchy dosavadní vlády a vybídl Francouze, aby v nastávajících volbách podpořili kandidáty jeho politického hnutí. Jako obranu proti chaosu a neumětelství extrémních stran nabízí voličům jediné řešení: volbu své strany.

Přehrát

00:00 / 00:00

Klára Notaro: Macronův poker

Jak na novou situaci zareagovaly politické strany?

Vítězná strana extrémní pravice Národní sdružení, kterou zosobňuje Marine Le Penová, je vedená mladým Jordanem Bardellou. Bardella se stal magnetem pro další ultrapravicové strany a pro četné republikány. Bardella později nicméně prohlásil, že nepřijme post premiéra, pokud nebude mít v parlamentu absolutní většinu.

Strana republikánů, která se odkazuje na generála de Gaulla, je rozhodnutím o předčasných volbách silně oslabená a zmítá se ve vnitrostranických šarvátkách.

Jako levicová hvězda v eurovolbách zazářil Raphaël Gluksmann, charismatický proevropský politik, který dostal téměř tolik hlasů, jako Macronova strana.

Nejsilnější levicovou stranou je ale extrémně levicová strana Nepoddajná Francie, kterou založil ostřílený politik, trockista Jean-Luc Mélenchon, který již několikrát kandidoval v prezidentských volbách.

Mélenchonova extrémní levice po eurovolbách vytvořila koalici s dalšími levicovými stranami, například ekology, socialisty, komunisty, antikapitalisty. Tato koalice je nazvaná  Lidová fronta po vzoru ikonické levicové Lidové fronty ze 30. let, která přinesla uzákonění čtyřicetihodinové pracovní doby a placenou dovolenou.  

Kolbiště z francouzské politiky

Macronův vabank: Předčasnými volbami chce zastavit Le Penovou, říká Špidla. ‚Je to risk,‘ míní Janyška

Číst článek

Za tuto širokou levici, obecně označovanou za extrémní, kandiduje nečekaně i bývalý prezident François Hollande, jemuž není cizí představa stát se znovu prezidentem Francie.

François Hollande nezapomenul současnému prezidentu Macronovi, kterého považoval za svého chráněnce a kterému otevřel dveře do světa vysoké politiky, že ho zradil, že založil vlastní úspěšné hnutí a že se stal hlavou státu. Z politické scény se stalo nemilosrdné kolbiště a starosti Francouzů jsou ponechány stranou.

Respektované osobnosti politického života říkají, že volit nebudou, pokud v druhém kole proti sobě budou stát extrémní levice a extrémní pravice. Dokonce i miláček sportovních fanoušků fotbalista Kylian Mbappé se veřejně vyjádřil, že extrémy se nemají podporovat. Jiní sportovci prohlašují, že se nesmí volit extrémní pravice. Na ulicích se konají manifestace mladých levičáků.

Tiskaři naříkají, že nemají dost času na vytištění letáků. Školníci budou muset narychlo připravit volební místnosti. Lidé stojí ve frontách před policejními stanicemi, aby získali potvrzení, díky kterému je ve volbách zastoupí určená osoba.

Paříž je rozkopaná a neprůjezdná kvůli olympiádě. V zákulisí se radují cizí mocnosti, které touží po rozpadu Evropské unie. Obyčejní Francouzi i vrcholní politici jsou nešťastní. Situace se mění každou chvíli a burza klesá.

Autorka je spisovatelka, žije v Paříži

Klára Notaro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme