Příběh kardinála Pella jako novodobá paralela příjezdu Ježíše Nazaretského do Jeruzaléma

Australský nejvyšší soud zbavil v odvolacím řízení kardinála George Pella všech obvinění. Skoro až symbolicky se tato zpráva objevila ve světových zpravodajských agenturách jen pár dní před Velikonocemi. Jakoby příběh Ježíše Nazaretského, kterého při vjezdu do Jeruzaléma nadšeně vítaly davy, aby na něho za několik dní s pohrdáním plivaly, měl naznačit své novodobé paralely.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Australský kardinál George Pell, dříve označovaný jako třetí nejvyšší muž Vatikánu

Australský kardinál George Pell, dříve označovaný jako třetí nejvyšší muž Vatikánu | Foto: Erik Anderson | Zdroj: Reuters

Na začátku si alespoň ve stručnosti připomeňme, o co vlastně šlo. Emeritní arcibiskup Sydney George Pell byl ještě před několika lety považován za jednoho z nejvlivnějších mužů katolické církve. Jeho výrazná osobnost často vybočovala z řady, a proto na sebe strhával pozornost médií i vysokých církevních představitelů.

Kriticky například hodnotil odstoupení papeže Benedikta XVI. a při následném konkláve, ze kterého vzešel papež František, byl řadou vatikanistů považován za spolu-favorita volby. Ne náhodou ho papež František jmenoval do svého nejbližšího poradního kolegia kardinálů a svěřil mu reformu vatikánských financí. Ani v této pozici George Pell nezapřel svou osobitost. Velmi otevřeně mluvil o tom že ve Vatikánu probíhá řada podivných finančních operací a jak mohu i z vlastní zkušenosti potvrdit, ani před novináři při tom nepoužíval právě diplomatický slovník.

Australský soud zbavil kardinála Pella obvinění ze zneužívání dětí. Z trestu si už více než rok odpykal

Číst článek

Je dost možné, že právě to se mu nakonec stalo osudným. Ačkoliv na to neexistují důkazy a je velmi nepravděpodobné, že by se někdy na veřejnosti objevily, znalci vatikánské kurie se v soukromí netají tím, že kardinál Pell a jeho finanční reforma byli pro některé preláty doslova noční můrou. A je nezpochybnitelný fakt, že jeho obvinění mělo za následek i to, že se australský kardinál vzdal všech svých závazků a funkcí ve Vatikánu a odcestoval do své rodné země, kde několik let čelil soudnímu procesu.

Nedostatečné důkazy o vině

Australská policie obvinila Pella v červnu 2017. Žalobci tvrdili, že se v roce 1996 v zákristii melbournské katedrály obnažil před dvěma třináctiletými hochy, osahával je a jednoho z nich měl přinutit k orálnímu sexu. Jeden z údajně zneužitých chlapců zemřel v roce 2014 na předávkování heroinem, proti Pellovi tak u soudu vypovídal pouze druhý z nich. Proces vzbudil mnoho emocí v Austrálii i mimo ni. Na demonstracích lidé požadovali exemplární potrestání a řada transparentů svědčila o tom, že katolická církev se u protinožců stala hromosvodem pro vybití frustrace mnoha jedinců.

Kardinál Pell odsouzený za zneužití dvou chlapců musel změnit věznici. Důvodem byl přelet dronu

Číst článek

Obhajoba a část věřících, kteří neochvějně věřili v nevinu George Pella, marně upozorňovali na logické nesrovnalosti v obžalobě a celkově chatrné důkazy prokuratury. Nakonec byl kardinál odsouzen na šest let nepodmíněně. Za mřížemi strávil třináct měsíců. Zlom přineslo až jednomyslné rozhodnutí poroty nejvyššího soudu, která konstatovala že (cituji): „existuje významná možnost, že byla odsouzená nevinná osoba, jelikož důkazy neprokazovaly vinu dostatečně věrohodným způsobem.“

Po lednovém osvobozujícím rozsudku pro lyonského kardinála Philippa Barbarina je to v krátké době už druhý případ, kdy vysoký církevní představitel uspěl u odvolacího tribunálu. V obou případech se navíc jednalo o mediálně sledované kauzy takřka s globálním dosahem.

Zejména případ kardinála Pella ilustruje ještě jednu podstatnou okolnost - a to sice, jak obžaloba ze sexuálního deliktu může takřka okamžitě zdiskreditovat člověka a zničit nejen jeho kariéru, ale i osobní život. Kéž by se osvobozující rozsudek pro kardinála Pella stal důvodem k tomu, abychom napříště byli uvážliví a opatrní pokaždé, kdy budeme v pokušení vynést rychlé soudy nebo paušální hodnocení, ať už se bude jednat o sexuální delikty v rámci katolické církve nebo v jakékoliv jiné organizaci.

Martin Horálek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme