Na radnici úhlavní nepřátelé, o ulici vedle koaliční partneři

Takové myšlenkové rozdíly areál bývalého dominikánského kláštera v Brně už dlouho nezažil. V jeho části známé jako Nová radnice sídlí Magistrát města Brna, v té druhé radnice městské části Brno-střed. Kdyby byla samostatným městem, je v pořadí patnáctým největším sídlem republiky.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Markéta Vaňková, lídryně brněnské kandidátky ODS, která skončila v komunálních volbách za vítězným ANO. | Foto: Anna Vavríková / MAFRA | Zdroj: Profimedia

Zatímco na „velké“ brněnské radnici vyhrálo hnutí ANO, v centrální čtvrti ODS. A zatímco na magistrátě občanští demokraté posílají vítězné hnutí ANO do opozice, v centrální čtvrti obě strany jednají o koalici. Stejně jako v dalších velkých brněnských čtvrtích.

V centru moravské metropole je paradox o to větší, že právě na radnici Brna-středu se jednou ze zastupitelek za ODS stala i kandidátka na primátorku celého Brna Markéta Vaňková.

Právě její vyjednávací tým hnutí ANO na celoměstské úrovni takříkajíc vyšplouchl. O několik desítek metrů dál ale jiná frakce její strany jedná o pozicích.

Komunální politika je o chodnících

Jak říkal někdejší sociálnědemokratický primátor Brna Roman Onderka, vynesený z radnice při vyjednáváních před čtyřmi roky, komunální politika je o chodnících. A podle něj nejsou oranžové ani modré, ale dobře nebo špatně opravené.

Brno už nepovede Vokřál z ANO. Koalice ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD obešla vítěze voleb

Číst článek

A tak se v tuto chvíli koalice se zapojením ODS a ANO rýsuje na většině radnic velkých městských částí v Brně, s výjimkou druhé největší čtvrti Brno-sever.

Paradoxně k tomu dopomohl i neúspěch komunistů v Brně, kteří tentokrát poprvé vypadávají z radnic a tím zásadně mění matematiku povolebního vyjednávání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miloš Šenkýř: Na radnici úhlavní nepřátelé, o ulici vedle koaliční partneři

A občanští demokraté v Brně uvažují prozaicky. Na nejviditelnějším místě uspěli – a na nižší úrovni hnutí ANO vyhoví a podpoří je při utváření koalic.

Stranickým konkurentům z největší vládní strany tím trošku pofoukají bolístky. A nechají jim aspoň část společného vlivu na některé z těch chodníků.

Mít ve městě člověka s číslem na premiéra v mobilu se vyplatí, i když to není ten s primátorským řetězem na krku.

Miloš Šenkýř Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme