Vzkaz ze země, která se cítí obleženou pevností

Ruský způsob oslav konce druhé světové války se u nás mihl v souvislosti se skupinou Noční vlci. Ale byl to nepatrný zlomek dění, které se odehrává kolem data 9. května v samotném Rusku.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oslavy konce války 9. května 2018 v Moskvě

Oslavy konce války 9. května 2018 v Moskvě | Foto: Kremlin.ru | Zdroj: Creative Commons 3.0 Unported

V ulicích jsou nejen veteráni, kterých zbylo málo, ale i mladí lidé či děti oblečení do sovětských válečných uniforem. Mimina v uniformách se vezou v kočárcích, které často mají formu sovětského tanku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý komentář

Letos upoutaly pozornost oslavy v sibiřské Čitě, kde uspořádali na veřejném prostranství rekonstrukci nacistického koncentráku. Ruské vězně a příslušníky SS, kteří je mlátili, hráli místní teenageři a děti.

Maminky a babičky stály kolem a obdivovaly nejen vlasteneckou podívanou, ale i to, jak dlouho jejich děti svlečené do spodního prádla vydrží coby zabití vězňové ležet na studené zemi. Samy měly na sobě teplé bundy. „Bylo to hrozně těžké, bít vlastní kamarády a kamarádky. Ale řekli nám během přípravy: Jste Němci, nesmíte mít slitování, musíte je mlátit!“ vypověděl v televizi mladík oblečený do uniformy SS.

Připomenutí, že v roce 1939 si nejvyšší představitelé SSSR a Německa vyměňovali přátelské telegramy a mluvili o společně prolité krvi při okupaci Polska, je v současném Rusku trestné. Proto mladí lidé v rolích esesáků a vězňů o tom nejspíše nevědí vůbec nic. Ani to, že Stalin v roce 1939 před Ribbentropem zvedl číši vína na Hitlerovo zdraví.

Obecně jsou tyto oslavy doprovázeny nejen povinným nošením svatojiřské stužky, ale také heslem Můžeme to zopakovat! Je to v souladu s propagandou, která přesvědčila drtivou většinu obyvatel Ruska, že jsou obklíčeni západními zeměmi, které by rády Rusko napadly a zotročily. Heslo oslav tak má být vzkazem, že Rusové jsou vždy připraveni přijít a rozbít to v Evropě na cimprcampr.

Vrátit Rusko do klubu velmocí

Proč je Západ tak posedlý Ruskem? Straší obrazem možné budoucnosti

Číst článek

Není to jen prázdné vychloubání. Tam, kde může, zasahuje Kreml vojensky a nechává za sebou velké množství zabitých občanů jiných zemí včetně civilů. Byla to Gruzie, v současnosti je to stále Ukrajina a také Sýrie. Na Západ Putin vojensky nemá, tak se ho snaží rozložit zevnitř pomocí vlivových agentů, z nichž někteří jsou v nejvyšších ústavních funkcích svých zemí.

Proč to všechno dělá? Výborně informovaný šéfredaktor rádia Echo Moskvy Alexej Venediktov to v čerstvém rozhovoru pro server Znak.com vysvětlil lapidárně...

Na dotaz, zda tuto misi pokládá za splnitelnou, odpověděl Venediktov, že samozřejmě nikoliv. Uvedl, že v současnosti je důležitá intelektuální kontrola procesů ve světě. Jenže Putin žije v přesvědčení, že síla státu je v tom, že kontroluje co největší území.

Alexandr Mitrofanov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme