Putin pospíchá s pochybným plebiscitem

Ačkoli statistiky epidemie koronaviru nejsou v Rusku lepší než předtím, shora se nařídilo jiné ústřední téma pro zemi. Nejdříve proběhne 24. června na Rudém náměstí v Moskvě vojenská přehlídka a hned další den začne takzvané všelidové hlasování o novele ústavy, jehož hlavním smyslem je legitimizace přání Vladimira Putina, aby mohl zůstat v Kremlu do roku 2036. Hlasování v různých podobách potrvá týden.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všelidové ruské hlasování

Rusko navzdory epidemii hlasuje o ústavních změnách | Zdroj: Fotobanka Profimedia
Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý komentář Alexandra Mitrofanova

Všichni významní politologové, sociologové nebo novináři, které neřídí Putinova administrativa, opakovaně prohlásili, že během této procedury budou porušena četná pravidla demokratických voleb. Přes 22 tisíc lidí podepsalo Manifest občanů Ruska, který iniciovali zastupitelé řady měst, podle nichž Putin provádí státní převrat, a vyzvali voliče, aby přišli a hlasovali proti snaze prezidenta stát se doživotním vůdcem.

Opozičně naladění aktivisté a občané se ale dokázali rozhádat. Proti sobě stojí dvě skupiny. Jedna, jako zmínění zastupitelé, apeluje na voliče, aby k urně dorazili a vyjádřili se proti.

Systém, který nefunguje

Druzí, byť oplývají stejnou averzí vůči Putinovi a jeho týmu, naopak razí myšlenku, že samotná přítomnost u volební urny je v tomto případě absurdní, protože každý ví – a musí se uznat, že o tom v Rusku nepochybuje téměř nikdo – že výsledky budou zfalšovány tak, aby Putin měl radost.

První skupina na to namítá, že nejlépe se falšuje, když je k dispozici spousta prázdných hlasovacích lístků, které pak na příkaz shora zaplňují v zájmu mocných učitelé. Právě oni zpravidla zasedají ve volebních komisích a bojí se přijít i o ty skromné příjmy, které mají ve škole. Zatímco případnou záplavu lístků s jasným NE prý nebude tak jednoduché zničit, zamlčet, nebo o nich zalhat.

Mezitím vydali známí sociologové, kteří si říkají Bělanovského skupina, výsledky průzkumu změny nálad ruského obyvatelstva. Vzhledem k tomu, že Kreml musí dělat svoje interní průzkumy, které se na rozdíl od veřejně prezentovaných neupravují, a musí mít obdobná data, je při čtení této práce jasné, proč Putin tolik spěchá.

Rusko navzdory epidemii hlasuje o ústavních změnách. Referendum začalo na východě země

Číst článek

Kdyby totiž operaci Všelidové hlasování posunul na podzim, neřkuli na pozdější termín, mohl by zažít debakl. Rusové ho totiž začali ve velkém zapuzovat až nenávidět.

Bývalý Putinův poradce Gleb Pavlovskij v rádiu Echo Moskvy naznačil, že prezidenta mají plné zuby už i pracovníci jeho vlastního systému a že ho můžou při počítání, tedy falšování výsledků podrazit. Tedy pokud bude hlasování v době, kdy bude všem jasné, že beztak dosluhuje, protože už většinu obyvatelstva mimořádně štve.

Sociologové z Bělanovského skupiny napsali: „Státní propaganda přestala působit. Hlavním objektem negativních hodnocení se stal osobně prezident Putin. Hlavní výtkou je to, že nesplnil naděje v něj vkládané a vybudoval státní systém, který nefunguje.“

Alexandr Mitrofanov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme