Senátní volby jako šance menšiny

Andrej Babiš ve druhém kole senátních voleb nešel k urně, odjel z republiky. Neměl vlastně ani koho volit, protože se kandidát ANO v jeho obvodě do druhého kola nedostal.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hnutí ANO senátní volby příliš nevyšly (ilustrační foto) | Foto: EPA-EFE | Zdroj: Profimedia

Nakonec byl celkový výsledek pro Babišovo hnutí katastrofální: jediný mandát. Přitom je to hlavní vládní subjekt, který s přehledem vede žebříčky preferencí. Jenže jakých?

Zjišťuje se, kolik procent hlasů by dostala ta která strana nebo hnutí v poměrných volbách do Poslanecké sněmovny. Účast voličů v posledním klání tohoto typu v roce 2017 činila 60,84 procenta. Dnešní (sobotní – pozn. red.) účast ve druhém kole většinových voleb do Senátu byla 16,49 procenta. A to je ještě mírné zvýšení v porovnání s rokem 2016, kdy ve druhém kole přišlo volit 15,38 procenta.

Výsledky senátních voleb – a poté, jak dopadly dnes, to platí dvojnásob – nebývají jen mírně odlišné od výsledků voleb sněmovních, ale mívají opačný směr. Dnes zcela zkrachovaly oba oficiální vládní subjekty, ANO a ČSSD, a neoficiální, tedy KSČM.

Představme si, že by většina voličů těchto stran měla povědomí o důležitosti Senátu jako záklopky, která by nedovolila jejich vyvolencům si případně zařádit v ústavním systému země, jak se jim zlíbí. Přišli by k urnám? Možná ano. A pak to by v horní komoře jistě vypadalo jinak.

Takto viděno se jeví i nízká účast ve druhém kole senátních voleb jako šance pro lidi, kteří mají jiné představy o směřování země než vládní většina. Zde se mohou vymanit ze situace, v níž by pro ně mělo podle dnešních vládců platit, že když prohráli sněmovní a prezidentské volby, další roky mají právo pouze držet ústa.

Alexandr Mitrofanov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme