Další zima a koronavirus. Pandemie ohrožuje českou ekonomiku

Život s pandemií začíná být poněkud dlouhý. Soudě dle ekonomických předpovědí, jako by se uplynulý rok snad ani neodehrál. Zatímco loni touto dobou řádila druhá vlna, nyní jsou makléři a analytici zachváceni obavou z varianty omikron. A opakuje se loňská historka – prý příští rok konečně přijde to očekávané ekonomické oživení.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z pandemie ještě nejsme venku. Preventivní opatření jsou stále potřeba

Z pandemie ještě nejsme venku. Preventivní opatření jsou stále potřeba | Zdroj: Unsplash

Mezitím Světová zdravotnická organizace varovala před důsledky nakažlivé varianty covidu omikron a výrobci vakcín připustili, že účinnost dosavadních látek nemusí být proti nové verzi viru moc valná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tereza Zavadilová: Další zima a koronavirus

Pravda je ta, že zatím to je s ekonomickým oživením celkem slabota. Optimistické předpovědi z jara, že se svět naočkuje a ekonomika se letos naplno rozjede, bohužel nevyšly. Globální propad hospodářství, ke kterému loni došlo, zatím letos asi žádná země nedožene. 

Česká ekonomika ve třetím kvartále rostla meziročně tempem přes tři procenta, což nevypadá špatně, ale z velké části je pozitivní výsledek dán tím, že firmy hromadí zásoby a vyrábějí na sklady, aby předešly problémům s dodávkami. Investice celkově klesly.

Poslední čtvrtletí bude mít podle analytiků růst jen mizivý a takzvaná kladná nula bude vlastně příznivý výsledek. 

Inflace strašákem

Problematická začala během podzimních měsíců být inflace, která sice má základnu především v potížích s logistikou, ale čísla ve statistikách vypadají celkem hrozivě – v eurozóně se inflace dostala na dostřel pěti procentům, což je nejvýše od přijetí eura.

Reálné úrokové sazby jsou tak na euru hluboce záporné, což by ale aspoň mělo pomáhat exportu. To neplatí pro Česko, kde je ekonomika sazbami stimulovaná méně. 

Inflace začala být strašákem i pro Spojené státy, které mají bilanci nafouklou obřími stimulačními balíčky. Jeremy Powell, guvernér Fed, nyní nečekaně připustil, že centrální banka by mohla začít omezovat podpůrné výkupy dluhopisů od bank už začátkem příštího roku. Čímž vcelku vyděsil akciové trhy, protože poslední, co si investoři přejí, je snaha omezovat oběh peněz v ekonomice.

Ve středu přibylo 21 126 případů koronaviru, přes tisíc lidí je v nemocnicích v těžkém stavu

Číst článek

Naopak trhy čekaly, že centrální banka jako dosud obavy z nové mutace koronaviru novými peněžními injekcemi zmírní. Guvernér také poznamenal, že nová verze koronaviru zpomalí očekávané oživení pracovního trhu – nárůst onemocnění způsobuje, že lidé nechtějí fyzicky chodit do práce. Čeká proto také další zhoršení potíží v dopravě, které tlačí na ceny.

Investiční banka Goldman Sachs očekává tři scénáře, které přinese omikron. Dva znamenají spíše ekonomické oslabení a jen jeden oživení, a to za předpokladu, že nový vir by způsobil nemoc s lehčím průběhem. 

Některé státy včetně Británie opět začaly omezovat cestování. Nové vakcíny mají být v Evropě schváleny zhruba za kvartál. Zdá se tedy, že zima nebude ani další sezonu nic příjemného. Nejen na akciových trzích.

Autorka řídí byznysový web Newstream.cz

Tereza Zavadilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme