Filipovo pískání a Babišovo neskákání

Když politik cosi stoprocentně popírá, řadový občan si obyčejně říká, že na věci asi něco musí být. Podle dosti hloupého a hlavně nebezpečného pořekadla o každém šprochu.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojtěch Filip, Jan Hamáček a Andrej Babiš | Foto: Petr Horník / Právo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Jehož aplikace může přinášet výsledky na úrovni žalovatelných pomluv.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Konrád: Filipovo pískání a Babišovo neskákání

Nicméně jestli serveru Neovlivni řekl předseda KSČM Vojtěch Filip, že mu byl premiérem slíben odchod ministra dopravy, po němž komunisté dlouze volají, a Andrej Babiš (ANO) to okamžitě dementuje coby nesmysl, je to trochu záhadné.

Diametrálně odlišné výklady 

A člověk se logicky ptá, jestli si vymýšlela provozovatelka serveru Sabina Slonková, nebo Filip a konečně Babiš.

Když vyloučíme první možnost, protože by se tak novinářka ocitla úplně zbytečně v nedůvěryhodné pozici, pak se zdá, že asi nějaká debata o ministru Danu Ťokovi (za ANO) mezi šéfy hnutí ANO a KSČM proběhla.

Filip popírá dohodu o vyhození Ťoka z vlády. ‚Je to snaha ovlivnit veřejné mínění proti KSČM,‘ tvrdí

Číst článek

A je také možné, že si ji každý buď jinak pamatuje anebo jen interpretuje. Filip prý dal jasně znát, že výměnu ministra považuje za podmínku k další toleranci vlády a že mu to bylo přislíbeno do poloviny března a padala i jména možných nástupců. Což premiér šmahem odmítá, popírá a tak dále. 

Co si pánové řekli, tedy nevíme, ale rozčilení komunistů lze chápat. Protože vyjma zdanění náhrad za církevní restituce, o kterých Babiš ví, že narazí u Ústavního soudu a skoro žádné záporné body mu u voličů nevynesou, nedostala KSČM v poslední době od premiéra prakticky žádný dáreček. Pořád například nemá člověka v dozorčí radě ČEZu. A vůbec.

Aspoň jednoho!

Tudíž se mračí a chce aspoň cosi. Aby mohla říci zase svým sympatizantům – ano, pravda, držíme sice u moci kabinet multimiliardáře, ale ten nás, jak vidíte, musí poslouchat.

A jelikož je komunistům zvlášť nemilý ministr zahraničí Tomáš Petříček sociálním demokratem a oni mají dohodu o toleranci vlády jen s hnutím ANO a nikoli s ČSSD (navíc je Petříčkův evropský tah spíš po premiérově tiché libosti), rajtují aspoň na Ťokově politickém úmrtí.

A vědí, že sněhových zádrhelů na rekonstruované D1, anebo patálie s budoucností mýtného systému vnímají přinejmenším všichni vlastnící řidičského průkazu. A těch je u nás k sedmi milionům.

I když jistě ne všichni žádají ministrovu hlavu. Neboť si myslí, že za jiného se nic moc nezmění a chyba je kdesi v útrobách patrně zkorumpovaného systému. Bez účinných nástrojů k nápravě.

Rozsoudit tvrzení Filipa a Babiše tedy zatím nelze, ale časem se uvidí. A připomeňme ovšem, že premiér v uplynulých týden věnoval dost energie na Ťokovu obranu a udržení v křesle. A pak také, že není zvyklý skákat, jako kdo píská. Maximálně cosi komusi jakž takž odkývá a pak si stejně jede po svém. Copak si toho si Vojtěch Filip doposud nevšiml?  

Ondřej Konrád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme