Petříček štvaný a možná už naštvaný

Je relativně mladý, do vysoké politiky, a to hned na exponovaný post ministra zahraničí, vskočil teprve nedávno, rovnýma nohama. Navíc je reprezentantem strany sice vládní, ale dost nahlodané.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD)

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Řeč je samozřejmě o Tomáši Petříčkovi, jemuž leckdo mocné třesení pozicí předpovídal už v okamžiku, kdy během vládní krize v minulých týdnech postupně přebíral otěže prezident. Jemuž je Petříček dvojnásobným trnem v oku.

Jednak coby klon europoslance Pocheho, silně proevropského, vůči Rusku naopak přinejmenším obezřelého, a ovšem také v lednu volivšího Jiřího Drahoše. Za což se mu od Miloše Zemana dostalo zapovězení vést Černínský palác na věky věků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý komentář

Nu a Petříček sám aspoň zatím nejeví obvyklou vlastnost mladých stromků a neohýbá se podle představ Hradu.  

Promiňte, pane premiére

A tak prezident šťouchá do ministra každou chvíli, přičemž koncem tohoto týdne už to mělo podobu skutečně koordinovanou.

Nejprve Lidové noviny, spadající do Babišova svěřenského fondu, přišly s bombastickým titulkem, že Petříček škrtá v rozpočtech ambasád a ze skupiny prioritních čtyři vyjmul - římskou, budapešťskou, v Ankaře a v Kyjevu.

Prezident týž večer sdělil divákům TV Barrandov, že máme chybujícího šéfa diplomacie, že mu je Černínského paláce líto a že se za Petříčka bude druhý den omlouvat maďarskému premiérovi.

A konečně komunisté, tišší společníci ve vládní koalici, zakalení při hlasování o důvěře kabinetu, zveřejnili v pátek ostrou Petříčkovu kritiku: „Příliš se podbízí zahraničním zájmům a zájem České republiky jej příliš nezajímá.“ Podle KSČ je totiž českým zájmem zřejmě odsoudit „ukrajinskou vládnoucí autoritativní elitu oligarchů s výraznými fašistickými prvky“, a projevovat pocit štěstí nad tím, jak krásně ta velká loď skřípla v Kerčském průlivu tu malou.

Což ovšem stále pevný mladý stromek Petříček nejen nečiní, ale dokonce napsal, že je „ruská anexe vod Azovského moře pro Českou republiku stejně nepřijatelná, jako byla anexe ukrajinského poloostrova Krym.“

Do sjezdu daleko i blízko

Celé to jako viditelně sladěný útok, v němž prezidenta podporuje svými deníky přímo a výroky spíš nepřímo premiér a cele KSČM, pochopila sociální demokracie.

Jde o finance, nikoliv o priority zahraniční politiky, brání se Petříček Zemanově kritice

Číst článek

Její grémium se kvůli tomu sešlo ještě v pátek odpoledne a za ministra se jasně postavilo. Jak jinak, ČSSD zastává linii Evropské unie, a ta už uvažuje o dalších protiruských sankcích. A pokud jde o rozpočty ambasád, ty jsou vnitřní věcí ministerstva, dlouhodobě ovšem podfinancovaného.

Ale bude k pevné podpoře Petříčka ve vedení strany dost vůle a sil ještě při březnovém sjezdu? Když mezitím bude bubnová palba na nechtěného ministra bez ustání pokračovat? A když se na sjezdu budou asi snažit Zemanovi sympatizanti ČSSD ovládnout a jestli to nevyjde, pak aspoň rozštípnout?

Petříček je pak v této mocenské hře cosi jako prubířský kámen. Předseda Hamáček by to měl mít na paměti.

Ondřej Konrád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme