Blíží se Zimolovo sbohem? V nové straně bude muset nabídnout více než jen známou tvář

„Pokud někdo nevěří značce ČSSD, měl by se rozhodnout, za koho chce ve volbách i v politice bojovat.“ Výrok předsedy Hamáčka mířil už v listopadu na jeho někdejšího prvního zástupce Jiřího Zimolu v reakci na jeho úmysl kandidovat za nové politické hnutí Změna 2020.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Zimola | Foto: David Peltán | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Hamáček se oháněl příkladem novoměstského sociálního demokrata Šmardy, který se stal starostou na kandidátce vysloveně lokálního sdružení, přitom ale stále deklaroval příslušnost k sociální demokracii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Konrád: Blíží se Zimolovo sbohem?

A to však Zimola viditelně neplánuje. Když chtěl Hamáček hrozící roztržku uhladit oznámením, že bývalý jihočeský hejtman bude sice kandidovat za ono hnutí, ale v barvách ČSSD, ukázalo se, že tomu tak nejspíš nebude.

A bezprostředně po pondělní rezignaci na post krajského předsedy vyjádřil Zimola pochybnosti nad případnou spoluprací nového hnutí a jihočeské ČSSD, pokud jde o takzvané nezávislé osobnosti na kandidátce. A že tedy bude muset uvažovat nad tím, jestli ve straně zůstane. Když totiž prý sociální demokracie bez oněch kandidujících nezávislých person podle něho zahyne.

Polínko k polínku

Na to se dá říct: možná ano, možná ne. A dodat: jestli ČSSD skutečně hrozí zánik, nebude to vinou absence nezávislých na kandidátkách. Ale spíš jakýmsi dlouhodobým vnitřním ochrnutím.

V jeho počátcích stojí mimo jiné známý takzvaný „lánský puč“, kde byl ovšem právě Zimola podílníkem. A bez větší námahy by se našla řada jeho kroků a vyjádření, které se dají chápat jako vedoucí k postupnému rozkladu strany.

I když to tak možná exhejtman nemyslel a šlo mu jen a jen o prospěch ČSSD. Včetně koketérií s rozštěpením strany, o kterém evidentně někteří sociální demokraté čas od času přemýšleli. Ale nakonec se k němu neodhodlali. V podstatě skryti pod hlavičkou platformy Zachraňme ČSSD. U jejího vzniku stál vedle Zimoly i další exhejtman a někdejší korunní princ ČSSD Michal Hašek. A která ale ve straně nerezonovala tak silně, jak si zakladatelé slibovali.

Může stačit známá tvář?

Nyní se regionální značně úspěšný politik uplynulé dekády, Jiří Zimola, ale už patrně rozhoupal. A odchod z funkce jihočeského předsedy signalizuje následné sbohem straně vůbec. Možná by chtěl, aby jej vyloučili a mohl hrát aspoň chvíli roli psance.

Zimola po ‚emotivní debatě‘ rezignoval na funkci krajského předsedy ČSSD

Číst článek

Podobně jako toho sérií nadále nepřijatelných kroků dosáhl vloni Klaus junior na ODS. A pokud bude s odevzdáním stranické legitimace otálet a zároveň trvat na tom, že půjde do voleb za jiný politický subjekt, a to vskutku nejde dohromady, nakonec vyloučení dosáhne.

Ale to samo o sobě mnoho neznamená a ani Klaus mladší z toho už dnes výrazněji neprofituje. Zimola bude muset přidat něco navrch nad svou známou tvář. Pro leckoho navíc pošramocenou korupční, i když neprokázanou kauzou.

Jinou věcí je, jestli do značné míry rozkotaná ČSSD dokáže postavit na jihu Čech kvalitní kandidátku. A ostatně i ve všech ostatních krajích.            

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Ondřej Konrád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme