Opravit neopravitelný zákon? Senát pochybuje

Poprask okolo daňového zákona se přesunul do Senátu a tím začíná další kapitola dramatu o největším snížení daní v historii. Nejdřív přinesly pozdvižení velkolepé sliby politických stran. Pak přišlo pokrytecké překvapení, že sněmovnou prošly návrhy, které daně snižovaly úplně nejvíc. Následovaly slzy doprovázející výpočty, o kolik peněz přijde po škrtech státní rozpočet i rozpočty obcí a krajů, v mnoha případech se však jednalo o krokodýlí slzy.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokud většina senátorů některý z návrhů podpoří, pak vrátí upravený zákon do sněmovny a není vyloučeno, že poslanci odhlasují daňové změny v upravené podobě. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jinými slovy: za rok jsou parlamentní volby a před nimi probíhá vždycky stejný rituál. Možná to při tom letošním politické strany i poslanci trochu přehnali, ovšem přeženou to vždycky, když dostanou příležitost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Holub: Opravit neopravitelný zákon? Senát pochybuje

Neobvyklá už je okolnost, že spolu s návrhem nového zákona dorazily do Senátu různé další návrhy, jak normu schválenou ve sněmovně vylepšit. ANO, občanští i sociální demokraté doporučují různé cesty, které mají společný pouze jeden motiv, totiž jak zmenšit daňovou slevu prosazenou ve sněmovně na návrh jejich konkurentů.

Přidat peníze lidem

Svaz měst a obcí zase nevystupuje přímo proti novému zákonu, žádá ovšem, ať obecní rozpočty dostanou za daňový výpadek kompenzace. Pokud většina senátorů některý z návrhů podpoří, pak vrátí upravený zákon do sněmovny a není vyloučeno, že poslanci odhlasují daňové změny v upravené podobě. Senát tím učiní službu vlasti, protože s jeho pomocí vznikne zákon snižující daně, přitom příliš neohrožující veřejné rozpočty.

Koronavirus v ekonomice. Češi patří k nejvíc zasaženým

Číst článek

V překladu to však znamená něco jiného. Senátorské kluby budou vystaveny pokušení zasáhnout do nejdůležitějšího daňového zákona posledních let. Pokud však tomuto lákání podlehnou, budou využity v politickém boji velkých stran.

Nejen z toho důvodu lze ocenit deklaraci předsednictva STAN, které vyzvalo své senátory i celý Senát, ať na hru s opravováním daňového zákona nepřistupují. Jedinou důstojnou reakcí prý může být, že se zákon zamítne a do zbytečných diskusí se vůbec nebude vstupovat.

Skutečně nemá smysl vůbec diskutovat o podpoře zákona, který je paskvilem od začátku až do konce. Jeho základní myšlenkou je totiž jakási konstrukce z dílny sociálního inženýrství. V časech krize značná část zaměstnanců méně pracuje a tím také méně vydělává. Proto stát sleví daně, aby i přes horší pracovní výkon lidé brali více než dosud.

V principu tedy jde o absurdní plán, jakési zvrhlé keynesiánství. John Maynard Keynes doporučoval v časech krizí státu investovat a tím lidem nabídnout práci. Zdejší vláda a sněmovna chtějí lidem přidat peníze, i když pracovat nebudou, případně práci omezí.

Proto nemá smysl podporovat zákon, který je v rozporu s pravidly tržního hospodářství i zdravého rozumu, ať už sníží daně o 130 miliard, nebo o jakoukoli jinou částku.

Autor je reportér serveru Seznam Zprávy

Petr Holub Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme