Učitelé, rodiče, ředitelé i děti to jistě zase zvládnou, nic jiného jim nezbývá

Půl milionu dětí míří do škol a jejich rodiče se ptají: bude to bezpečné? Proč se budou používat nepřesné antigenní testy? Co když bude moje dítě pozitivní, jak to má škola zařízené a jak to ovlivní naši rodinu? Děti se těší, některé se obávají a ptají se: zvládnu nějak ten test? Nenavalí na nás učitelé horu zameškaného učiva?

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žáci základní školy

Děti čeká návrat do školních lavic. ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Taky kantoři a ředitelé měli před finišem otázky: jak budeme rodičům vysvětlovat, že nepoužíváme přesnější PCR testy? Jak bude vypadat debata s rodičem, který odmítne, aby se dítě testovalo, nebo nosilo roušku?

Další stovky otazníků a nepředpokládatelných situací přinese první den, první týden. Nápor na všechny zúčastněné to bude obrovský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Šabata: Učitelé, rodiče, ředitelé i děti to jistě zase zvládnou, nic jiného jim nezbývá

V ideálním světě by padlo rozhodnutí o návratu do škol dříve, aby měli všichni čas se lépe připravit. Stát by zorganizoval a platil testování jednou týdně neinvazivními spolehlivými a přesnými PCR testy. Nachystal by solidní komunikaci s nespokojenými rodiči…

V reálném českém světě je všechno na poslední chvíli, s nepřesnými antigenními testy dvakrát týdně – i když o PCR nový ministr zdravotnictví aspoň uvažuje –, s mnoha nejasnostmi a hrozícími žalobami.

Budoucnost země

Jistě, máloco se vládě od počátku pandemie opravdu podařilo a bez problémů se děti nevracely do lavic ani v Rakousku, ani aktuálně v Německu nebo na Slovensku, kde se otevírá celý první stupeň a testují se rodiče, ne děti.

Ale nikde jinde není ministr školství přede dnem D zpochybňován premiérem, nemění se klíčový ministr zdravotnictví a namísto poděkování nezaznívají věty, které řekl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) v souvislosti s testováním ve firmách: „Na rozdíl od škol je průmysl privátní subjekt, po kterém něco chceme. Nelze všechno řešit jen tak, že to nařídíme a nekompromisně to tak bude.“

Přeloženo: ve firmách se nemůže testovat dvakrát v týdnu, ale ve školách bez problému, jsou státní – zřizují je obce a kraje, řídí ministerstvo. Tam nařizovat můžeme.

Ve třídách a sborovnách asi nejsou živí učitelé, děti, ředitelé, kteří nedokonale připravený návrat do lavic nakonec spolu s rodiči jako vždycky zvládnou a potíže vyřeší, protože vyučování ve třídách je pro ně velmi velmi důležité.

V této těžké době, kdy už je hodně lidí naštvaných a unavených, přitom pomůže každé vlídné slovo, gesto. Dobrá komunikace neznamená jen, že se na vládních tiskových konferencích nelže a nemlží, že ve vydaných opatřeních nejsou chyby a pravidla se nemění jako aprílové počasí.

Děkujeme vám. Vážíme si vás. Jste úžasní. Zachraňujete budoucnost naší země. Díky. Po zdravotnících v minulých měsících by dnes měli pocítit plné uznání učitelé, rodiče, děti c a další lidé v každé škole.

Od prezidenta, od premiéra, od nového ministra zdravotnictví, samozřejmě od ministra školství a třeba i od – vicepremiéra Havlíčka. Třeba svá slova nemyslel zle.

Dočkají se?

Autor je šéfredaktor Českého rozhlasu Plus

Petr Šabata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme