Polská volba prezidenta – Trzaskowski má šanci pootočit zemi

Brzy budou mít Poláci jasno v tom, kdo bude jejich prezidentem příštích pět let. Kandidát opozice Rafal Trzaskowski vede těžký, nerovný boj.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Primátor Varšavy a vyzyvatel prezidenta Dudy Rafal Trzaskowski. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Jeho protikandidát, dosavadní prezident Andrzej Duda, má k dispozici veškerou mašinerii vládní strany, denně za něj dělá kampaň premiér, celá vláda. Taky státní televize a rozhlas nejsou vůbec nestranné. Trzaskowski má za sebou jen morální sílu opozice, velká města, vzdělanější část národa a přesvědčení, že země zoufale potřebuje změnu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Janyška: Polská volba prezidenta – Trzaskowski má šanci pootočit zemi

U každých voleb se říká, že jsou přelomové. Ale v těchto se v Polsku skutečně hraje o všechno a na léta dopředu. Hraje se o to, zda bude v zemi pokračovat studená občanská válka, jakou tam mezi dvěma polovinami národa vede vládní strana, zda bude posilovat krajní pravice a jestli bude mít země dál konflikty s evropským mainstreamem. Trzaskowski je poslední šancí, jak to zastavit.

Polský prezident Duda se dostal do sporu s německým tiskem, tvrdí že straní jeho protikandidátovi

Číst článek

Dnes jde totiž o přímý střet mezi ním a člověkem, který se v těchto volbách vůbec neukazuje, ale který je skutečným vládcem země a stojí za vším, jak dnes Polsko vypadá: Jaroslawem Kaczyńským. Ten je skutečným stratégem celé té populistické národovecko-sociální revoluce, kterou Polsku ordinuje.

Nemá sice žádnou ústavní funkci, a tudíž ani zodpovědnost, je pouze poslancem a předsedou strany, ale ve skutečnosti rozhoduje o všem: o premiérovi, o vládě a ministrech, na něm záleží jmenování či odvolání šéfa televize, velkých polostátních firem i institucí historické paměti, které formují myšlení lidí. Žije puzením moci, nic jiného nezná. Nemá ženu, děti, rodinu, nikam necestuje, žije mezi domovem a sekretariátem vládní strany.

Nastrčená figura

Současný prezident Duda je jen Kaczyńského nastrčenou figurou. Zcela nevýrazná postava, mezi lidmi se mu někdy říká Propisovačka. Kaczyński ho nebere příliš vážně, potřebuje ho ale k jednomu: aby mu jako prezident podepisoval zákony, které si nechává odhlasovat, často v nočních zasedáních, bez rozpravy a ze dne na den. A s jejichž pomocí staví celou zemi vzhůru nohama, podřizuje si státní správu, soudy, veřejná média.

V tom mu šel Duda celých pět let na ruku, párkrát nějaký zákon nepodepsal, ale po jeho kosmetické úpravě podpis hned přidal. Byť byl za to kritizován celým polským právnickým prostředím, včetně jeho bývalého profesora z fakulty, zahraničními institucemi, byť tím porušil ústavu.

Pokud Duda vyhraje, nic už Kaczyńského nezastaví. Bude mít jako dosud vládu, parlament i hlavu státu. Pokud bude prezidentem Trzaskowski, Polsko změní. Bude vetovat Kaczyńského zákony a ten nebude mít sílu je přehlasovat: má slabou většinu pouhých pěti poslanců. Bez svého prezidenta bude Kaczyński v úzkých, změní to celou dosavadní polskou politiku.

Vyhrocená kampaň. Mezi Dudou a Trzaskowským se v druhém kole voleb čeká velmi těsný rozdíl

Číst článek

Trzaskowski má v tom nerovném boji šanci. V prvním kole před týdnem dostali v úhrnu víc hlasů kandidáti odmítající Dudu než současný prezident. A Trzaskowski pracuje tvrdě na tom, aby přitáhl jejich hlasy. Ten mladý liberál jede intenzivní kampaň. Podle posledních průzkumů by za týden dostal o procento víc než Duda, sedm procent voličů je ale dosud nerozhodnutých.

Jeho kampaň je pozitivní, nabízí ruku všem Polákům, působí moderně, dynamicky. Vyzývá Dudu k televizní debatě, ten se kroutí. Trzaskowski připomíná Zuzanu Čaputovou v bojovnější verzi. Duda má agresivní kampaň, straší domnělými nepřáteli, útočí. Střetávají se tu dvě různá Polska.

Autor je publicista a bývalý diplomat

Petr Janyška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme