Otřepe se Praha s novou koalicí?

Ruka je definitivně v rukávě, jinými slovy byla podpisy stvrzena koaliční smlouva o spolupráci na pražském magistrátu. Zbývá jen poslední velký krok, čtvrteční volba primátora, ale to bude formalita. Neboť i na jménu Zdeňka Hřiba se tři subjekty (vlastně je jich víc a spojuje je opozičnost až rebelství v celostátním politickém rámci), už před pár dny shodly.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva lídři Prahy Sobě Jan Čižinský, Pirátů Zdeněk Hřib a Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil podepsali 12. listopadu 2018 na pražském magistrátu koaliční smlouvu. | Foto: Michaela Říhová | Zdroj: ČTK

Konec konců, Hřibova Pirátská strana dostala ve volbách z oněch tří nejvíce hlasů (byť jenom o málo) a o sám si o šéfovský post říkal velmi nekompromisně. Lídři Prahy sobě a Spojených sil Jan Čižinský a Jiří Pospíšil pak vyhlížejí jako přísloveční moudří, kteří přece ustoupí. Zvláštní ale je, že nebudou sedět ani v Radě města.

A to zas skoro vypadá, jakoby v tom mínili kolegu Hřiba nechat se aspoň částečně plácat, když o funkci tolik stál a nepřipouštěl jinou variantu.

Kdo chce kam

Sami mají dost jiné práce – Čižinský pokračuje ve starostování Prahy 7, Pospíšil v mandátu europoslance i coby předseda TOP 09. A oba budou vést příslušné frakce v pražském zastupitelstvu. Z mírného povzdálí tedy primátorovy kroky pozorně sledovat. Ostatně jejich kolegové zasednou přímo ve vedení. 

Zpočátku by to však měl mít Zdeněk Hřib málem sladké, v oparu optimistických řečí, jak bude vše jinak a oč lepší a transparentnější. A jelikož Praha v posledních měsících takřka úpěla nad rozkopanými dopravními tepnami (to ostatně trvá), pod padajícími mosty a tak dále, změna ve vedení nese přirozenou naději.

Zároveň ovšem město trpí celou řadou problémů, neustálým odkládáním bobtnajících. Zdaleka nikoli jen přemírou aut v úzkých ulicích nebo chatrnými pilíři i mostovkami. Ty jsou jen dnes všem na očích. Tedy o stavů mostů jsme se dozvěděli, až když málem došlo ke katastrofě.

Metropole má nové vedení. Piráti, Spojené síly a Praha Sobě podepsali koaliční smlouvu

Číst článek

Není rada jako rada

Není pochyb, že během týdnů rokování nad koaličním programem byly všechny uzlové body prodebatovány a přijat plán na jejich postupné řešení. Chtěj nechtěj však zatím jen v obecném rámci, na konkrétní kroky teprve dojde.

Pak se uvidí, do jaké míry je tato koalice skutečně jiná a jestli nejen chápe potřeby města a jeho obyvatel, ale také na nich dokáže pracovat. To se totiž vlastně dalo říct i o končícím magistrátním uskupení (ve kterém mimochodem působil také pan Čižinský), a které se však mnohokrát nedokázalo na ničem shodnout.

Koalice se přece v jedné chvíli na dlouhé měsíce úplně rozpadla a její akceschopnost se už pak naplno nikdy nerozjela. Právě proto pražské volby hnutí ANO prohrálo.

Poučení by z toho mělo plynout, to je jasné. Ale víme také, že lidstvo jako takové má značný sklon k nepoučitelnosti.

Ondřej Konrád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme