Velmi rozdrobené hlasy

Když vzpomeneme první přímou volbu prezidenta před pěti lety, tak první současné kolo nakonec proběhlo více méně bez překvapení. Volební průzkumy se tentokrát skoro trefily, přece jen už je jistá zkušenost, píše komentátor Českého rozhlasu Plus Radko Kubičko..

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výsledky 1. kola prezidentských voleb po sečtení dvou třetin okrsků | Zdroj: iROZHLAS.cz

Stávající prezident Miloš Zeman s přehledem vyhrál, svou vysněnou hranici padesáti procent, která by zrušila druhé kolo, sice zdálky atakoval, ale už ji nepřekročí.

ONLINE: 'Sextremistka' dostala za výtržnictví podmínku. Bude vyhoštěna z Česka, rozhodl soud

Číst článek

Jeho nejsilnější vyzyvatel také nezklamal a do druhého kola postoupí, i když s odstupem. Trendy mu ale spíše přejí. Jak pravily zase průzkumy, ve druhém kole má šanci vyhrát.

Zatímco Miloš Zeman se velmi takticky zbavil všech možných případných protikandidátů, kteří by mu mohli tříštit hlasy, hlasy jeho odpůrců byly a jsou velmi rozdrobené.

A proto bude záležet na tom, jak se rozhodnou nakonec právě jejich voliči. Pokud by hlasovali pro jednoho kandidáta místo současných zhruba čtyř, mohl by takový kandidát vyhrát už v prvním kole.

Drahoš před druhým kolem voleb: Mám pocit, že soupeřím s Mynářem, Ovčáčkem a Nejedlým

Číst článek

Stejně tak ve druhém kole má Jiří Drahoš velké šance, pokud se mu podaří sjednotit všechny Zemanovy odpůrce. To nebude zase tak lehké, když uvážíme, že se mu to nepodařilo v kole prvním, kde řadu voličů zklamal svou nevýrazností, která ale může být naopak ve druhém kole výhodou.

Úspěch/neúspěch v prvním kole může zase mobilizovat další voliče Miloše Zemana. Čeká nás proto velmi vypjatých čtrnáct dalších volebních dní.

Radko Kubičko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme