Heinz-Christian Strache v opojení a české poučení

„Čeho je moc, toho je příliš!“ řekl rakouský spolkový kancléř Kurz a oznámil předčasné volby. Předtím ještě vyhodil z vlády svého vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho a vzápětí vypověděl jeho straně Svobodných, obdivujících nepokrytě nacismus, koaliční smlouvu.

Komentář Vídeň / Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Heinz-Christian Strache ze Svobodné strany Rakouska | Foto: Leonhard Foeger | Zdroj: Reuters

Důvod k tak ráznému kroku měl vskutku opodstatněný. Pan vicekancléř byl nachytán na švestkách. Na veřejnost se dostala skrytá nahrávka jeho jednání s jistou Ruskou, jež mu byla představena jako neteř stejně jistého ruského oligarchy.

Na nahrávce, již uveřejnily na svých webových stránkách hamburský týdeník Der Spiegel a bavorský deník Süddeutsche Zeitung, peče rakouský vicekancléř s onou Ruskou svérázný obchod. Ruska, respektive její strýček Strachemu pomůže koupit nejčtenější rakouský list Kronen Zeitung, aby jeho prostřednictvím pan vicekancléř mohl masírovat voličskou veřejnost. Oplátkou za to zajistí panu oligarchovi přístup k zajímavým veřejným zakázkám.

Okamžitá rezignace a předčasné volby v Rakousku? ‚Přísnější politická kultura,‘ vysvětluje analytička

Číst článek

Ve snaze zlehčit celou situaci vedení strany Svobodných uvedlo, že pan vicekancléř to nemyslel tak, jak říkal. Byl jednoduše v alkoholickém opojení.

Jsme klikaři

Vídeňský deník Der Standard se ušklíbl, že tak „ožralý nikdo být nemůže, aby spřádal podobné plány s ruskými investory“ a že „tak ožralý nikdo být nemůže, aby nepoznal, že tu jde o porušení práva“.

Situace, až na drobné detaily, jako je okamžité vypovězení koaliční smlouvy a vypsání nových voleb, máme my sami zaplaťbůh za sebou.

Podle České televize nynější prezident v Bamberku před 20 lety vyjednával s jakými švýcarským podivínem pokoutní financování sociální demokracie záměnou za pokoutní přístup k našim veřejným zakázkám.

Podle Miloše Zemana (tehdy ČSSD) o žádné vyjednávání tehdy nešlo. Do Bamberku měl údajně jet proto, aby s onou osobou vyrazil dveře. A krátce na to si jej Češi zvolili premiérem. Na otázku, proč musel vážit tak dlouhou cestu, když s uvedenou osobou mohl vyrazit dveře třebas po telefonu, dodnes neodpověděl.

Před deseti lety si Marek Dalík v zastoupení českého premiéra Mirka Topolánka (tehdy ODS), který to samozřejmě popírá, řekl o astronomický úplatek, pokud by republika měla koupit rakouské pandury.

V obou případech, sehrával-li vůbec nějakou roli, alkoholický rauš ničemu nenapomohl, ani ničemu neuškodil.

‚Co je moc, to je příliš.‘ Rakouský kancléř ukončil spolupráci se Svobodnými, chce předčasné volby

Číst článek

Za třetí případ buďme ale vděčni. Žádné pokoutnosti, rovnou, jak říkají bratři Slováci, „z mosta do prosta“: premiér Andrej Babiš z hnutí ANO vytáhl šrajtofli a koupil si dva významné české deníky. Může tak českou voličskou veřejnost systematicky přesvědčovat o svých pravdách. Žádná neteř v pozadí. Žádný ruský oligarcha. Jsme jednoduše klikaři.

V reakci na Stracheho obchod totiž ředitel německého Spolkového úřadu na ochranu ústavy Thomas Haldenwang v neděli prohlásil, že spolupráci s Rakouskem zatěžují značná rizika, a proto Němci k rakouským úřadům ztrácejí opakovaně důvěru. Nemají jistotu, že informace, které od nich získají, rovnou cestou neputují až k Rusům.

Rakušané se holt toho ještě budou muset i od nás hodně učit.

Ivan Štern Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme