Kurzův vabank s předčasnými volbami

Od minulého víkendu mají Rakušané jednu jistotu: kromě eurovoleb za několik dní budou letos volit ještě jednou, a to do celostátního parlamentu.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strache se v tajně pořízeném rozhovoru vyznal ze sympatií k tomu, jak získal úplnou kontrolu nad státem Viktor Orbán v Maďarsku. | Zdroj: AFP PHOTO / SPIEGEL and Sueddeutsche Zeitung, Profimedia
Přehrát

00:00 / 00:00

Robert Schuster: Kurzův vabank s předčasnými volbami

Lidovecký kancléř Sebastian Kurz se rozhodl ukončit spolupráci s pravicovými svobodnými poté, co se před několika dny objevilo tajně pořízené video zachycující jejich šéfa Heinze Christiana Stracheho, jak slibuje domnělé neteři ruského oligarchy veřejné stavební zakázky v Rakousku výměnou za provizi do stranické pokladny Svobodných.

A také, jak se Strache těší na chvíli, kdy díky ruským penězům ovládne nejčtenější list v zemi, který mu pak konečně půjde na ruku a zajistí volební vítězství.

Dá se říct, že rakouský kancléř zatáhl za záchrannou brzdu, dokud ještě nebylo pozdě a celá aféra ho nestrhla s sebou do politických hlubin.

Kurzova zkouška Sorosem aneb Rakousko a jeho staré reflexy

Číst článek

Ukončit vládu se Strachem už ale mohl daleko dřív, například když vyšlo najevo, že jeden z komunálních politiků strany přirovnal běžence ke krysám, nebo když začalo být zřetelné, jak moc jsou svobodní napojeni na pravicové radikály nové generace, takzvané identitáře. Právě jejich rakouské odnoži poskytl jak známo velkorysý finanční dar atentátník z novozélandského Christchurch.

S pravdou ven

Najednou začalo znamenat několikanásobně víc než před rokem a půl, když jeho vláda se svobodnými vznikala, že její zástupci obsadili nejenom ministerstva vnitra a obrany, ale že tím získali i kontrolu nad civilní a vojenskou tajnou službou. To spolu s pravidelnými politickými notami pro nejčtenější bulvár v zemi mohlo postačit na nepřátelské převzetí státu.

Koneckonců odstoupivší Strache se ve zmiňovaném tajně pořízeném rozhovoru vyznal ze sympatií k tomu, jak získal úplnou kontrolu nad státem Viktor Orbán v Maďarsku.

Mladý lidovecký kancléř Kurz vyhlášením předčasných voleb rozehrál velkou hru. V nadcházející kampani už ale nebude moct spoléhat na svoji neokoukanost jako před dvěma lety. Bude se muset zodpovídat z toho, proč šel do vlády se stranou, která už tenkrát nebudila přílišnou důvěru. Především ale bude muset říct, jak si představuje vládnutí po podzimních předčasných volbách.

Pokud je znovu vyhraje, což se zdá být v tuhle chvíli pravděpodobné, s kým vytvoří spojenectví? Se sociálními demokraty, kteří se po roce a půl v opozici stále nezregenerovali a stále nevědí, jestli mají být stranou pro neustále se snižující počet lidí pracujících v dělnických profesích a důchodce?

Anebo se přece jenom ucházet o mladé, dobře vzdělané a ekologicky orientované voliče a přetahovat se o ně se Zelenými? Anebo se má dát přece jenom znovu dohromady se svobodnými? V čem ale budou Svobodní ze září 2019 jiní než Svobodní z května 2019?

Ano, budou mít možná jiné vedení. Ale funkcionáři zůstanou stejní. Kurz, který se před dvěma lety usmíval z každého rohu v zemi a při dotazech novinářů zůstával záměrně hodně nekonkrétní a mlhavý, bude muset v příštích týdnech s pravdou ven. I za cenu toho, že ho to bude stát nějaký ten voličský hlas.

Robert Schuster Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme