Upadající lidovci vsází v krizi na osvědčená témata: zneužívání dávek a rasismus

Poslední průzkum voličských preferencí, zpracovaný agenturou Median pro letošní červen ukázal, že jedna z vládních stran, KDU-ČSL, se propadá na dvě procenta podpory. Jakkoliv je nutné brát podobné predikce s rezervou – zvláště proto, že lidovci samozřejmě tvoří a dál tvořit budou jednu z koaličních stran SPOLU, úpadek strany pod vedením Mariana Jurečky je značný.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dosáhnout na sociální dávky a zapsat se do registru obnáší hromady dokumentů

Dosáhnout na sociální dávky a zapsat se do registru obnáší hromady dokumentů | Foto: David Koubek, Český rozhlas | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Možná i proto se ministr práce a sociálních věcí ve své komunikaci rozhodl – už zase – vsadit na nejosvědčenější z politických triků – boj proti údajnému zneužívání sociálních dávek. A tentokrát nezůstal Jurečka jen u něj.

Přehrát

00:00 / 00:00

Apolena Rychlíková: Upadající lidovci vsází v krizi na osvědčená témata: zneužívání dávek a rasismus

Na instagramu ministra práce a sociálních věcí se totiž objevil příspěvek, který slibovanou změnu dávkového systému doprovodil fotkou jednoho z Romů z protestů po brněnské potyčce mezi Romy a Ukrajinci, která stála život mladého Roma.

Muž s pivem v ruce, zachycený na jednom z videí, mluvil o tom, jak žije jen z dávek. A právě tento moment se stal legitimizační záminkou pro spojení jeho tváře se zvoláním ‚Konec zneužívání sociálních dávek‘, které si ministr Jurečka neváhal dát na své sociální sítě.

Vlny rasismu a xenofobie

Nemá smysl tu jakkoliv rozebírat, co muž, jehož tvář KDU-ČSL zneužila, vlastně říkal a do jaké míry to komukoliv zavdává právo s jeho obličejem takto volně nakládat. Tímto směrem ostatně vede debatu sám Marian Jurečka. Podle vyjádření pod instagramovým příspěvkem je zjevně Jurečka a s ním i celá KDU-ČSL opravdu hluboce přesvědčeni, že na jejich způsobu vedení debaty vlastně není nic špatně.

I to ukazuje, jak silně jsou v českém uvažování rasismus a předsudečné chování vůči Romům zakořeněny. Jurečka není jediný, kdo se veze na vlně rasismu a xenofobie – v poslední době se podobným způsobem vyjadřovala i Miroslava Němcová (ODS) nebo stálice lidoveckého xenofobního nebe, Jiří Čunek.

Považujeme Romy za občany druhé kategorie, projevila se jejich frustrace, hodnotí situaci Fuková

Číst článek

Politická reprezentace tak ale dlouhodobě vytváří prostředí, v níž jsou Romové jen sprostí podezřelí, objekty, s jimiž se může nakládat dle politické libosti jako s jedním terčů společenské frustrace.

Politické fake news

Těžko si představit, že by na podobně laděné fotce s podobným sdělením byl třeba nějaký zástupce ukrajinského etnika u nás. A to i kdyby třeba přiznal, že žije ze sociálních dávek. Takové spojení by okamžitě vyvolalo vlnu kritiky, a to právem. U Romů je ale tento způsob chování ze strany politiků dlouhodobě tolerovaný a omlouvaný. A to přesto, že naprosto zásadním způsobem přispívá nejen k tomu, jak majorita vnímá Romy a Romky v Čechách, ale i k tomu, jak oni sami se tady cítí.

Téma zneužívání sociálních dávek je samo o sobě politickým fake news. Prakticky totiž existuje v tak zanedbatelné míře, že slouží jen a pouze jako jistá forma strašení „pracující” společnosti.

‚Ta hrůza. Nikdo se nevrátil.‘ Nový web mapuje příběhy romského holokaustu a těch, kteří přežili

Číst článek

Ve skutečnosti se z dávek v Česku nedá absolutně vyžít, systém jejich rozdělování je byrokratické peklo a jejich nastavení je v prvé řadě represivní. Ministr práce a sociálních věcí to musí vědět, přesto vytváří falešný dojem, že dávky a jejich zneužívání jsou nějaké zásadní ekonomické téma. Nejsou, lidem v nouzi spíše pomoci neumí. 

Lidovci vsadili na lacinou kartu. Udělali to navíc vulgárně a s rasistickým podtextem. Možná, že si myslí, že návrat k politickým strategiím Jiřího Čunka se jim vyplatí. Ve skutečnosti ale dělají jen celé vládě i české politice ostudu a už tak nefunkční systém sociální pomoci u nás mohou ještě zhoršit.

Kritické reakce na Jurečkův způsob vedení kampaně ale na sebe nenechaly dlouho čekat a někteří koaliční partneři se už ozývají s tím, že tohle je přes čáru. Alespoň, že tak.

Autorka je publicistka a dokumentaristka

Apolena Rychlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme