Jak vypadá totální finanční válka s Ruskem

Západ proti nevídané a nečekané agresi Ruska na Ukrajině použil zatím nejrozsáhlejší ekonomické sankce, které kdy byly uvaleny. Jednak to je dáno počtem opatření, za druhé významem Ruska ve světovém hospodářství. Zkrátka tak velká země doposud podobným sankcím nečelila, dosud to byly státy jako Severní Korea či Írán.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v Moskvě hromadně vybírají peníze z bankomatů

Lidé v Moskvě hromadně vybírají peníze z bankomatů | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Evropská Unie, Spojené státy a řada dalších demokratických zemí potrestala Rusko na mnoha frontách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tereza Zavadilová: Jak vypadá totální finanční válka s Ruskem

Zrušily se letecké linky s Ruskem. Spojené státy zmrazily devizové rezervy v americké centrální bance v hodnotě 300 miliard dolarů – v praxi totiž i centrální banky drží cizí měny u velkých zahraničních bank, takže úřady na dolary uměly dosáhnout.

Od placení kartou odpojily ruské občany Visa s Mastercardem i Apple a Google. Rusové nedokázali platit ani vybírat z bankomatu v zahraničí, proto pro ně domovská země musí vypravovat nouzové svozy. Velké firmy jako Shell či Volvo zpřetrhaly byznysové vztahy s Ruskem. Přímo byl zablokován majetek i možnost vycestovat další sadě ruských prominentů. 

Tisk: Ukrajinský exprezident Janukovyč je v Minsku, Kreml ho chce znovu prohlásit hlavou státu

Číst článek

Jisté pochybnosti ale vyvolalo dlouze diskutované odpojení ruských bank od systému Swift, který zprostředkovává zahraniční bankovní platby. Části zemí se do toho nechtělo, protože toto opatření způsobí škody na obou stranách. Američané se údajně báli o narušení dominance dolaru při zahraničních platbách i o další sílu Swiftu, protože Rusové a Číňané vyvíjejí své konkurenční systémy. Jiné země nechtěly riskovat ohrožení plateb za suroviny či plyn. 

Dají Rusové najevo nespokojenost?

Nakonec se přijal model „chytrá horákyně“ a od Swiftu je odpojeno jen několik bank. Kupodivu největší ruská banka Sberbank v systému zůstala, ačkoli na ni mířila první sada sankcí a banka například v Česku už v zásadě zkrachovala. Kritici namítají, že je to právě kvůli exportu plynu, protože nejvíce obchodů vypořádává Sberbank. 

Rubl je na rekordním minimu, Rusko zakazuje vyplácet dividendy zahraničním investorům

Číst článek

Všechna tato opatření vedla ke zhroucení rublu, který odepsal skoro 40 procent. Ruská centrální banka zvýšila sazby na dvojnásobek na 20 procent. To tvrdě doléhá na domácí obyvatelstvo, protože v bankách a bankomatech chybí hotovost, lidem se hroutí úspory a splátky úvěrů dramaticky podražují. Nespokojení jsou také ruští miliardáři, kteří podle Bloombergu opatřeními zchudli o 83 miliard dolarů. Celkově Rusko přijde sankcemi o neskutečný bilion dolarů. 

Rusko v odvetě a ve snaze zabránit odlivu kapitálu zakázalo obchody s ruskými cennými papíry. Což znamená, že evropské a americké banky a fondy se nedokáží dostat ke svým aktivům v Rusku. Některé evropské banky měly také v Rusku rozpůjčováno a nyní jsou i vztahy s dlužníky znemožněny. Týká se to i některých matek českých bank jako Société Générale či Raiffeisenbank, jejichž akcie kvůli tomu prudce klesaly. 

Západ sází na to, že zchudlí Rusové budou dávat najevo svou nespokojenost a vládu to oslabí. Francouzský ministr financí prohlásil, že Evropa povede proti Rusku totální ekonomickou a finanční válku a způsobí kolaps ruské ekonomiky.

Putinův souputník Dmitrij Medveděv kontroval, že ekonomické války často přecházejí v ty skutečné. Jako by zapomněl, že skutečná válka už tady je.

Autorka řídí byznysový web Newstream.cz

Tereza Zavadilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme