Zmatek v zahraničně politické orientaci naší země

V době, kdy se v Evropě zhroutil socialistický blok a rozpadl Sovětský svaz, se někteří lidé v euforii domnívali, že nastává éra věčného míru. Napětí mezi Západem a Východem v době studené války, která hrozila stát se horkou, bylo nesnesitelné a její konec znamenal úlevu pro všechny. Během třiceti let se mocenské bloky přeskupily a opět mezi nimi napětí roste.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman a exprezident Václav Klaus.

Prezident Miloš Zeman a exprezident Václav Klaus. | Zdroj: Pražský hrad

Narůstá počet nepřátelských aktů, rétorika ministrů zahraničí i prezidentů je čím dále ostřejší a vzájemné ekonomické sankce se rozrůstají.

Na jedné straně stojí Spojené státy americké, Evropská unie a další státy, pro které je základem společenského zřízení demokratický právní stát, na druhé straně Ruská federace s autoritářskou formou vládnutí, kterou prezident Vladimir Putin nazývá „řízenou demokracií“ a komunistická Čína se státem řízenou tržní ekonomikou.

Česká republika po sametové revoluci, spolu s ostatními státy Střední a Východní Evropy a v souladu se svými západními kulturně-historickými tradicemi, nalezla své mezinárodní ukotvení v Evropské unii a v NATO. Je paradoxem našich dějin, že lidé, kteří kdysi výrazně přispěli k jejímu začlenění do těchto uskupení, dnes veřejně tuto zahraničně politickou orientaci nejvíce zpochybňují.

Byl to premiér Václav Klaus, kdo 23. ledna 1996 v Římě předal naší žádost o členství v Evropské unii. A byl to Miloš Zeman, který jako předseda sociální demokracie k malé radosti významné části členstva s energickou rozhodností podpořil v roce 1998 veřejně vstup naší republiky do NATO. Na začátku svého prezidentského období o sobě mluvil jako o zastánci evropského federalismu, který požaduje ještě těsnější evropskou integraci, než máme v současnosti.

Kopací míč mezi bloky

Zatímco emeritní prezident Klaus stojí v čele odpůrců našeho členství v Evropské unii, stávající prezident Zeman soustavně koná kroky, které postavení České republiky v Unii oslabují. V době zahájení hybridní války na Ukrajině a anexi Krymu se postavil na stranu Ruska.

V případě otravy pana Skripala a jeho dcery novičokem odmítal uznat důkazy, že tento čin spáchali ruští agenti, a světu oznámil, že s tímto jedem pracovaly i české laboratoře, ačkoli se jednalo o jinou chemickou látku. V tendru o dostavbu dalších jaderných reaktorů v Dukovanech odmítá prezident Zeman začlenění bezpečnostních kritérií, která by vyřadila ze hry ruské a čínské firmy.

A nejnověji požaduje odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) a ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv Ireny Storové, protože nechtějí schválit politickým rozhodnutím ruskou vakcínu Sputnik V před tím, než bude její bezpečnost prověřena Evropskou lékovou agenturou.

Vakcíny z Ruska a Číny a ministři na odstřel. S komentátorem Mitrofanovem o ‚spojení dvou dravců‘ Zeman-Babiš

Číst článek

Není mým záměrem pouštět se do spekulací, proč prezident Zeman a jeho předchůdce ve funkci Klaus tak vehementně v České republice hájí zájmy Ruska právě v době, kdy tato velmoc vůči Západu, jehož jsme i jejich zásluhou součástí, zaujímá stále ostřejší konfrontační tón. Nezpochybňuji také jejich právo změnit politický postoj.

Chci jenom připomenout, že by měli veřejnosti otevřeně vysvětlit důvody a cíle svého jednání a také předložit představu o roli našeho státu v případné konfrontaci obou mocenských bloků, kterou, jak doufám, si nikdo nepřeje.

Chtějí nás opět připojit k Východu? Nebo se máme stát kopacím míčem mezi těmito bloky? Či hřištěm, na kterém se budou odehrávat jejich střetnutí? Mostem mezi Západem a Východem, po kterém sem a tam šlapou armády mocností podle toho, která má právě navrch? Myslím, že máme právo to vědět. Proto, abychom se mohli podle toho zařídit.

Autor je filozof a pedagog

Daniel Kroupa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme