Směšný vakcínový boj států jako na fotbale

Kéž by se s patřičnou úctou mohlo říci, že vědecké schopnosti lidstva zvítězily. A společnými silami se podařilo výrobou vakcín nebezpečí covidu-19 přiblížit chvíli, kdy se stane předmětem zkoumání coby věc minulá. Místo spolupráce srovnáním a zdokonalením vakcín, se ale jednotlivé státy pustily do slovní a geopolitické přestřelky.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vakcína proti onemocnění covid-19 | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Poslední dějství vývoje na vlastní pěst odděleně od ostatních, začalo schválením vakcíny ve Velké Británii. Její vládní představitelé, v čele s ministry zdravotnictví, školství a průmyslu, přistoupili k problému v duchu jiném než ochrany zdraví britských občanů.

Ostrovní monarchie prý schválila vakcínu jako první země Západu, protože je nejlepší a dává sbohem Evropské unii. S douškou, že rychlost nemusí znamenat nedbalost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Thomas Kulidakis: Směšný vakcínový boj států jako na fotbale s vážnými geopolitickými důsledky

Reakce přišla ze zámoří. Vrchní epidemiolog USA Anthony Fauci prohlásil, že se možná ve Velké Británii unáhlili. Když prý ještě neschválili vakcínu v Americe, tak je  krok Spojeného království s podivem. Protože americká práce je zkrátka mezinárodní standard.

Následně svá slova poopravil s tím, že jen chtěl říct, že ve Spojených státech prostě postupují jinak. Zbrklost, možná až zdraví nebezpečnou, údajně na mysli neměl, byť to v několika předchozích rozhovorech jasně naznačoval.

Říše sci-fi

Mezitím se do věci vložilo Německo, které neopomnělo Britům vzkázat, že na předmětné vakcíně se podílelo právě oni.

Situace využil turecký ministr zahraničí, jehož země je ve vážném sporu s USA, Francií a velkou částí Evropské unie.

V duchu tradičních slov o islamofobii bující v Evropě, prohlásil, že jeho země je přínosem. Všichni by se k nim měli chovat lépe, protože se na vývoji očkovací látky Pfizeru podíleli vědci původem z Turecka. Dlužno říci, že své kariéry si nevypěstovali v Turecku, ale v hostitelské zemi.

Mezitím se v zemích rozkročených mezi velmocemi ukazuje, že rozhodnutí, odkud bude vakcína, je záležitost navýsost citlivá. A tak kupříkladu v Srbsku testují pro jistotu vakcínu ruskou, ale objednali k testům i vakcíny západní provenience. Ne náhodou zrovna z Německa, které má na západním Balkáně nemalý vliv. Turecko se rozhodlo v duchu geopolitiky postupovat také.

V Británii začalo očkování proti koronaviru. Jako první dostala vakcínu devadesátiletá žena v Coventry

Číst článek

Obává se západních sankcí a nepřízně kvůli svým zahraničně politickým dobrodružstvím ve východním Středomoří, Sýrii, Iráku, na Kavkaze a v Libyi. Rusko si už pojistilo nákupem protiraketového systému S-400, a to na truc spojencům v NATO, v čele s USA. Rozhodlo se tedy potěšit i Peking objednávkou 50 milionů dávek vakcíny čínské. Pro  jistotu ale pustilo do světa informace o vakcínovém jednání s Německem, momentálně největším zastáncem Turecka v rámci Evropské unie.

A ještě i Maďarsko

V EU se rozhodlo dokázat zahraniční politiku všech azimutů Maďarsko. Testuje ruskou vakcínu a rádo by i Sputnik V na svém území vyrábělo. Výše zmíněné je jen slabý odlesk toho, co se odehrává na pozadí krize ekonomiky, zdravotního systému a společenské soudržnosti ve většině zemí.

Dobrovolníci i vojáci. Rusko očkuje Sputnikem V tisíce lidí denně, Putin počká na certifikaci

Číst článek

Je jasné, že vakcíny se momentálně staly zbožím žádaným, prostřednictvím kterého se dokazuje význam, vliv, moc, věrnost a zisky z vakcín rozhodně jejich producenty nezarmoutí.

Země, které vakcíny vyvinuly, se mohou holedbat úspěchy, jako se dosud holedbaly zbraněmi, cestami do vesmíru, apod. Země, které nevyvinuly, mohou aspoň projevit svou náklonnost a potěšit případné spojence. Jestliže je pravda, že dějiny se neopakují, ale dávají budoucím událostem smysl, pak v případě dění kolem vakcíny proti covidu-19 platí následující.

Společné bratrské soužití národních a nadnárodních celků v duchu nedílné spolupráce, patří stále do říše science fiction. Sjednocení lidstva tváří v tvář společné hrozbě se zatím nekoná, soutěživost přetrvává.

Doufejme, že její jiný negativní projev, než válka slov a vlivu se konat nebude. Stačí informace, že o vakcíny se už zajímá mezinárodní organizovaný zločin.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Thomas Kulidakis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme