Zelenskyj přijel do Bruselu zatřást stromem, aby z něj spadaly zbraně, ale hlavně aby se Evropané probudili

Volodymyr Zelenskyj přijel do Bruselu na schůzi Evropské rady nečekaně. Jeho hostitelé, premiéři a prezidenti 27 členských států a také Evropský parlament, mluvili o historickém okamžiku a o symbolické návštěvě. Návštěvník se naopak věnoval věcem praktickým a konkrétním, jako jsou rychlé dodávky špičkových západních zbraní jeho armádě, která zuby nehty drží pozice na 600 kilometrů dlouhé frontě proti ruské přesile.

Tento článek je více než rok starý.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Volodmyr Zelenskyj v evropském parlamentu v Bruselu

Návštěva potvrdila, pokud to ještě bylo zapotřebí, jaká se ze Zelenského stala hvězda světového formátu. Ukrajinský politik v khaki mikině zazářil v Bruselu jako meteorit. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Nebo zavádění takových sankcí proti Rusku, které ho budou citelně bolet, či použití ruských aktiv zmrazených v evropských bankách ve prospěch Ukrajiny. Dožadoval se také rychlého zahájení rozhovorů o podmínkách vstupu Ukrajiny do Evropské unie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Karel Barták: Zelenskyj přijel do Bruselu zatřást stromem, aby z něj spadaly nové zbraně, ale hlavně aby se Evropané probudili

Setkání sotva mohlo mít nějaký hmatatelný výsledek. Zelenskyj a jeho vláda se nedávno zevrubně věnovali všem aspektům vzájemných vztahů při návštěvě 16 členů Evropské komise plus předsedy Evropské rady v Kyjevě.

Evropská unie nefunguje tak, že by 27 státníků náhle něco z čista jasna rozhodlo, všechno se probírá horem dolem a postupuje se pomalu a rozvážně. Jenže tady jsme ve válečné situaci, schyluje se k ruské ofenzívě, Ukrajina to nemusí ustát. Nejde o roky či měsíce, ale o týdny a dny. To přijel Zelenskyj lídrům sdělit.

A varovat je, aby si po roce trvání konfliktu nezačali jaksi zvykat – a tudíž zapomínat, odsouvat konflikt na vedlejší kolej a věnovat se hlavně opět vnitřním tématům – třeba těm, která byla na původním programu mimořádného summitu, tedy migraci a průmyslu. „Doufám, že chápete, že pomocí Ukrajině pomáháte sami sobě,“ připomínal.

Zvláštní štěstí

Blíží se výročí začátku ruské agrese a s ním i vzpomínka na první videorozhovor Zelenského s evropskými protějšky. Řekl jim tehdy z bunkru na neznámém místě v Kyjevě, že s nimi možná mluví naposledy. O rok později jsme ho měli v Bruselu z masa a kostí jako ztělesnění ukrajinského hrdinství a odporu.

Zelenskyj ocenil cestu na Západ. ‚Dostali jsme dobré signály,‘ uvedl v pravidelném projevu

Číst článek

Rok naléhání, přemlouvání, vysvětlování, které jednoznačně přineslo své ovoce, ale zdaleka nekončí. Zelenskyj se nevypravil do Londýna, Paříže a pak Bruselu proto, aby dělal historická gesta, ale proto, aby zatřásl pomyslným stromem, posbíral, co z něj napadalo zbraní a střeliva, a hlavně Evropany po roce opět vyburcoval, že je potřeba dělat rychle a víc. Příští dny ukáží, zda jeho naléhání bylo vyslyšeno.

Británie slíbila rakety dlouhého doletu a výcvik letců, což nasvědčuje ochotě dodat Ukrajině časem také bojové letouny. Jednání s nejvyššími politiky z Francie a Německa označil Zelenskyj za pokrok, ale nechtěl jít do podrobností; Rusko nemusí všechno vědět.

Ze série setkání s dalšími premiéry a prezidenty zatím neprosáklo nic. Nesporným pokrokem bylo odhalení podstatného návrhu desátého balíku protiruských sankcí předsedkyní komise Ursulou von der Leyenovou.

Zelenskyj na jednání Europarlamentu: Rusko vede totální válku proti evropským hodnotám

Číst článek

A ještě jeden aspekt – návštěva potvrdila, pokud to ještě bylo zapotřebí, jaká se ze Zelenského stala hvězda světového formátu. Ukrajinský politik v khaki mikině zazářil v Bruselu jako meteorit. Před budovami europarlamentu i Evropské rady na něj čekaly nevídané davy novinářů, především fotografů a kameramanů.

Tisková místnost, při summitech obvykle zpola plná, praskala ve švech. Kvůli dodatečným bezpečnostním opatřením se tvořily dlouhé fronty a chvilkové zácpy, ačkoli úřadovny EU jsou koncipovány celkem velkoryse.

Všichni, kdo se s ním před novináři předváděli – předseda Evropské rady Charles Michel, šéfka Komise von der Leyenová, předsedkyně europarlamentu Roberta Metsolaová – vyzařovali jakési zvláštní štěstí, asi z pocitu, že zrovna oni jsou protagonisty historických okamžiků – a že na ně dopadá nesporná Zelenského aura. Ukrajině i toto velmi pomáhá.

Autor je bývalý zpravodaj ČTK v Bruselu a komentátor Info.cz

Karel Barták Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme