Téměř zkalibrovaný balíček
Všelijaké příměry, ale i slova, která by někdo mohl chápat jako výhrůžku. Ačkoli šéf STANu Rakušan před jednáním pětikoalice o závěrečných úpravách některých položek konsolidačního balíčku asi chtěl výrokem, že na všem musí být bezpodmínečná shoda všech vládních subjektů, dát jen veřejnosti najevo, že se menší strany nenechají válcovat většími. Taková je ovšem v uskupení jen jedna – ODS. K válcování tradičně náchylná.
Synonymem sportovním, že to tentokrát nebude 10:0, ujišťoval předseda lidovců Jurečka odboráře, že snad budou zachovány některé zaměstnanecké benefity.
Zatím co zmínka ministra průmyslu Síkely o kalibrování zase naznačovala, že se návrhy budou více méně jen vyhlazovat téměř k dokonalosti a žádné větší změny oproti návrhům předloženým v květnu čekat netřeba.
Záchrana denního tisku?
A tak se také v podstatě stalo. Jistě i vzhledem k podmínce všeobecného souhlasu kvůli níž ve středu v noci při rokování K 15, tedy skupiny sestavené vždy ze tří reprezentantů pěti koaličních stran, naopak neprošla například snaha Pirátů přesunout do kategorie s nižší daňovou sazbu než 21 procent některé hygienické potřeby.
Lidovci zase uhájili nulovou zátěž pro všeobecně vysmívaná nešumivá vína. Ta ale míní TOP 09 řešit extra, mimo balíček a nějakým kompromisem, který by nelikvidoval jihomoravské vinaře, tedy voličskou základnu KDU-ČSL, ale také nezavdával dojem, že si lidovci své příznivce kupují na úkor jiných skupin společnosti.
Odbory zůstávají ve stávkové pohotovosti. Změny ve vládním konsolidačním balíčku je zklamaly
Číst článek
Nicméně k pár změnám od nástřelu podoby balíčku přece jen došlo, a to u sjednocení dvanáctiprocentní sazby u časopisů a novin. Denní tisk měl být původně v úrovni 21 procent a opozice snadno střílela do vlády, že jde na ruku například pornografickým magazínům a je absurdně tvrdá na deníky, jimž dlouhodobě stejně stále klesají náklady a tudíž i výnosy.
Motivace a střelba
Čekalo se ještě, jestli v této souvislosti nenastane změna vůči poměrně velkorysému záměru zavést nulovou daň na knihy jako v řadě západoevropských zemí, ale to zůstalo tak, jak bylo v květnu oznámeno.
Vláda se dohodla na úpravě konsolidačního balíčku. Sněmovna ho začne projednávat v září
Číst článek
Nu a pak je tu ona Jurečkou slibovaná, nikoli drtivá, výhra nad odboráři. Je to cosi pro ně přijatelného v řadě zachovaných zaměstnaneckých výhod s omezením do výše poloviny průměrné mzdy v předcházejícím období.
Jde o kompromis z rokování tripartity a tedy o přání ne jenom odborů, ale i zaměstnavatelů, kteří si tak snáze získávají nové pracovníky a už stávající motivují.
Jak vidno, v zásadě šlo skutečně o Síkelou zmíněnou kalibraci, neboť vláda si dávala pozor na zásadnější pomačkání slavnostně vyhlašovaných opatření k ozdravení veřejných financí, které ekonomičtí experti vítají s tím, že by bylo sice třeba říznout ještě podstatně hlouběji.
Zaplaťpánbůh ale za ty dary oproti zadlužování vlády minulé, jejíž politikové ovšem konsolidační balíček stejně napadají ze všech stran.
Naplno se to rozezní, až se po prázdninách ocitne ve Sněmovně, kde ovšem ještě mohou mírně zazlobit i poslanci vládních subjektů. Vzhledem k onomu principu všeobecného souhlasu by se to ale spíš dít nemělo.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Piráti? Ještě není tma, ale stmívá se
Jiří Leschtina
Otevřené dveře do velké politiky aneb Kdo se chystá projít?
Kateřina Perknerová
Maďarsko omezilo ústavní práva. Je to zkouška před volbami, které by Fidesz mohl prohrát
Luboš Palata
Francie v čele Evropy? Jen pozor, aby nám nezpychla
Libor Dvořák