Boj proti covidu na čínský způsob
Čína dala světu hodně věcí a mimo jiné také covid-19. Čínští komunisté to ale neradi veřejně přiznávají, a tak teď světu nabízí jiný příběh. Příběh úspěšné čínské proticovidové politiky, která podle nich dokazuje převahu jejich systému nad demokracií a kapitalismem. Momentálně se Čína chlubí politikou nulové tolerance vůči covidu, kterou, jak vyplývá z projevů na sjezdu čínské komunistické strany, nechce jen tak opustit.
Ke škodě Číny i celého světa. Čínští komunisté ale samozřejmě nejsou sebevrahy a jejich politika má své racionální jádro. Prospívá totiž vládnoucí čínské komunistické straně i jejímu generálnímu tajemníkovi Si Ťin-pchingovi, který posiluje svou kontrolu nad společností.
Si dokonce nedlouho po začátku epidemie spojil politiku odstranění covidu z Číny se svojí osobou, a tak ji nikdo v Číně nemůže kritizovat. Zatímco jinde ve světě se s příchodem vakcín a léků proti covidu protiepidemická opatření zmírnila, v Číně se spíš zpřísňují.
Navíc se provádí tak chaoticky, že lidé v karanténě či v lockdownu často nemají, jak si opatřit jídlo či základní lékařskou péči. Za přísné lockdowny přitom může nacionalismus, podporovaný právě Si Ťin-pchingem.
Nespokojence lze umlčet
Čínské vakcíny a léky nebyly a zřejmě stále nejsou tak účinné jako západní. Jenže pokud režim tvrdí, že nejlepší jsou jen čínské věci, nemůže přece používat ty západní. A protože čínské vakcíny nejsou moc účinné a navíc propaganda proti západním vakcínám povzbudila všeobecnou nedůvěru vůči očkování, je třeba stále udržovat lockdowny a další omezení.
První dvě linie koronaviru se zřejmě rozšířily z tržnice v čínském Wu-chanu, potvrdily studie
Číst článek
Navíc se spolu se zásahy proti šíření viru svezou různé zásahy proti potenciálním odpůrcům režimu. Sledování lidí prostřednictvím mobilů a kamer kvůli dohledávání zdrojů infekce pak usnadňuje sledování všech a zavádění skutečně totalitního režimu.
Sice to brzdí ekonomiku, ale to nevadí. Nespokojence lze umlčet a pravdu převrátit. Jak prohlásil Si na sjezdu strany, potlačování covidu je válka, kde Čína slaví úspěchy a ty jsou spojené se sociálním a ekonomickým rozvojem. I když je tomu právě naopak.
A tahle politika neškodí jen Číně. Váznoucí dodávky z Číny brzdí výrobu i na Západě. Zároveň, protože na Západě vlády v době covidových lockdownů rozdávaly lidem i firmám peníze, tu je vysoká poptávka. Omezená výroba pak nedokáže poptávku uspokojit a to podporuje inflaci. Po covidu tu tak máme další nemilý čínský dárek světu.
Autor je komentátor Lidových novin
Kýč a politika
Tomáš Klvaňa
Německo ovlivní rozpočet víc, než optimisticky počítá ministerstvo financí
Julie Hrstková
Co bude chtít ‚rudá Sahra‘ za účast ve vládě
Robert Schuster
Konzervativci hledají spasitele. Nebo spasitelku
Jan Fingerland