Jak koronavirus sblížil Izrael, Palestince a Hamás

Na světě je jedno nepravděpodobné území, které nemá ani jeden případ nákazy koronavirem – pásmo Gazy. Už třináct let se na něj vztahuje blokáda Izraele a několik posledních roků i Egypta, za to také řada států a propalestinských aktivistů obě země ostře kritizuje. Teď ale tato blokáda Gazu chrání před katastrofou – alespoň prozatím.

Komentář Gaza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kilometr dlouhý koridor přes bezpečnostní území mezi Gazou a izraelskou hranicí | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Vládce Gazy, teroristické hnutí Hamás, se ale nákazy bojí, protože pásmo dlouhodobě trpí nedostatkem zdravotnických potřeb, léků i testovacích sad.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý komentář Gity Zbavitelové

Také Izrael má z nákazy v Gaze velké obavy, a ministr obrany Naftali Bennett proto poprvé povolil Oddělení pro koordinaci vládní činnosti na palestinských územích (COGAT), které mimo jiné dohlíží na dovoz a vývoz materiálu a jiných potřeb do Gazy, aby otevřeně spolupracovalo s Hamásem. Ten tak teď výjimečně dostává i cement, jeho import je jinak zakázán, protože teroristé ho používají ke stavbě útočných tunelů. Teď s ním budují karanténní zařízení pro lidi, kteří se vrátili ze zahraničí.

Uzavření přechodů

Gazu může zasáhnout i hospodářská krize v Izraeli, která kvůli zastavení chodu země v důsledku nákazy hrozí. Izrael proto ve zvýšené míře dodává do pásma potraviny, hygienický materiál a zařízení pro továrny a malé podniky a poslal i 200 testovacích sad. I když je to spíš symbolické gesto, protože jedna připadá na 10 000 obyvatel.

Do Gazy se vrátili poutníci z Mekky a tisíce lidí dojížděly každý den do Izraele za prací – to byla novinka v rámci neoficiálního příměří s Hamásem. Netrvala však dlouho – minulý týden Izrael blokádu pásma zpřísnil před nadcházejícím židovským svátkem Purim a nezmírnil ji ani po něm. Blokáda tak poprvé chrání víc místní dělníky před nákazou než Izraelce před teroristickými útoky.

Byl to paradoxně Hamás, kdo v neděli uzavřel přechod Erez do Izraele a Rafáh na hranicích s Egyptem, o jeho trvalé otevření přitom prosil Káhiru řadu let. Teď je ale v Egyptě koronavirus. Žádný Gazan už z pásma nesmí a dovnitř i ven může jen zboží. Do konce března jsou preventivně zavřeny i školy, univerzity a mateřské školky.

V karanténním zařízení je kolem 70 navrátilců z cest, zhruba 2700 osob je v izolaci doma a lidem, kteří ji poruší, hrozí zatčení. Hamás také zorganizoval úklidovou akci, při které se dezinfikovaly domy, byty, instituce, mešity a veřejné prostory v uprchlickém táboře Al-Šatí, a rozdává všem obyvatelům pásma letáky s pokyny, jak se mají chránit. Podle místních obchodníků je ale dostatek potravin a všechno zatím funguje.

Gaza je jedním z nejlidnatějších a zároveň nejchudších území na světě a epidemie by měla nedozírné následky, protože tamější zdravotnictví by ji nezvládlo – má jen asi 2500 lůžek, nanejvýš 60 ventilátorů a nedostatek infekčních oddělení i personálu. Hamás to ví a poprvé se ve vlastním zájmu stará víc o obyvatele než o výrobu zbraní a útoky proti Izraeli. Gazané žertují, že dlouholetá blokáda „konečně přinesla něco dobrého“, a Izrael si oddychl, že ho nikdo z Gazy neostřeluje raketami.

Porozumění a pomoc

Na území palestinské samosprávy na Západním břehu Jordánu nákazu zavlekla skupina turistů z Řecka, která navštívila Betlém. Tento týden byla uzavřena nedaleká vesnice Beit Sahúr, kde se objevilo několik infikovaných lidí. Zatím jsou však na Západním břehu jen desítky případů, i když v karanténě je několik tisíc osob. Na celém území platí nouzový stav a minimálně do konce března jsou zavřené univerzity, školy, kavárny, křesťanské památky, národní parky, mešity a kostely. Samospráva zrušila hotelové rezervace všech zahraničních turistů, doporučila starším lidem, aby se zdržovali doma, a zakázala shromažďování, oslavy, ale i demonstrace a stávky. Policie při tom nenápadně pozatýkala několik politických odpůrců a lidí, kteří šířili poplašné zprávy.

Problém představují Palestinci, kteří jezdí pracovat do Izraele a židovských osad. Je jich až 100 000 a potřebuje je jak palestinská, tak izraelská ekonomika. Izrael v úterý rozhodl, že palestinští zaměstnanci potřebných sektorů, jako jsou zdravotnictví, zemědělství, stavebnictví nebo sociální péče, se nebudou po práci vracet domů a budou smět v Izraeli až dva měsíce přechodně bydlet, pokud jim zaměstnavatel zajistí ubytování. Žádný jiný Palestinec ale do Izraele nesmí.

Palestinské ministerstvo zdravotnictví varuje, že by epidemii nezvládlo, a Izrael s pomocí počítá stejně, jako ji dodává Gaze. Nikdo nikoho nekritizuje a mezi Izraelem, samosprávou a pásmem Gazy panuje bezprecedentní empatie a spolupráce, jaké v normálních dobách neexistovaly.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Gita Zbavitelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme