Regionální nemocnice a superhrdinky, které v nich pracují, si zaslouží spravedlivou podporu

Na obrázku, který se nedávno objevil u Všeobecné nemocnice v anglickém Southamptonu, je zobrazený malý chlapec, jak si místo s figurkou superhrdiny Batmana hraje s figurkou zdravotní sestry.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský umělec vystupující pod jménem Banksy vyjádřil dík zdravotníkům

Britský umělec vystupující pod jménem Banksy vyjádřil dík zdravotníkům | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Poctu všem zdravotnicím za jejich pracovní nasazení vytvořil slavný umělec Banksy. Spolu s tím se v zahraničí objevily i plakáty vyzývající k většímu ohodnocení pečujících profesí. „Jenom aplaus nestačí,“ hlásají a upozorňují tak na dlouhodobé podfinancování potřebných zaměstnání – ať už se bavíme o sestrách, nebo pečovatelkách a sociálních pracovnicích. A podobně se mluví i v Česku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý komentář Apoleny Rychlíkové

Od chvíle, kdy vypukla pandemie koronaviru, se pečující povolání dostala do popředí. Těžko najít někoho, kdo by jejich dnešní význam zpochybnil. Nejde přitom jen o samotné nasazení všech, kteří už dva měsíce v kuse riskují své vlastní zdraví a pracují na dvě stě procent

Jde i o bezpečnost: krize najednou ukázala, že podpora dostupného zdravotnictví je v zájmu nás všech. Že ochrana těch, kteří se starají o starší a nemocné členy společnosti, je ochranou nejen jejich, ale i našeho, veřejného zdraví. Spokojit se s potleskem a uznáním by ale bylo málo – je potřeba chtít mnohem víc.

Vlastníkem Lužické nemocnice bude Ústecký kraj, nabídl za ni 63 milionů korun

Číst článek

Symbolické uznání nájem nezaplatí. Respekt společnosti nemůže zastínit fakt, v jakých podmínkách a za kolik peněz tito lidé pracují. Není to poslání, ale tvrdá dřina. Není to přirozená schopnost žen, ale povolání, na které je potřeba celá řada dovedností a také vzdělání.

Jenže krize neudeřila v každé části Česka stejně, některé nemocnice na ni byly lépe připraveny, jiné hůře. Pracující v regionálních nemocnicích už delší dobu upozorňují na špatné pracovní i mzdové podmínky, které na jejich pracovištích panují. Zvlášť ta zařízení, která jsou v blízkosti hranic, trápí odliv zaměstnanců.

Chybějící kvalifikovaná síla

Sestry i doktoři odcházejí za lepším – do Německa, Rakouska nebo do velkých státních nemocnic v Praze, které mají díky tabulkovým platům mnohem vyšší mzdy. Regionům tak chybí kvalifikovaná pracovní síla, kapacity byly nedostačující ještě před vypuknutím pandemie, a především zdravotní sestry pracovaly standardně na úvazek a půl, ovšem za cenu rovnající se jednomu úvazku.

Odměny v Nemocnici Na Homolce. Člen covid týmu dostane k dubnovému platu v průměru přes 60 tisíc

Číst článek

Teď je to třeba chebská nemocnice, spadající pod Karlovarskou krajskou nemocnici, na kterou dopadají problémy spojené s koronavirem. Chebsko je nejvíce zasažený okres v Karlovarském kraji. V přepočtu na počet obyvatel je Karlovarský kraj nejvíce zamořeným v Česku. Podobně jsou na tom Domažlice, kde se diskutovalo i o uvalení karantény na celé město.

Nerovnosti v platech

V nultých letech docházelo ve většině krajů k proměně veřejných nemocnic na akciové a obchodní společnosti. Z příspěvkových organizací se stávaly jiné právní formy nemocnic a mluvilo se o nutnosti jejich větší ekonomické odpovědnosti a soběstačnosti.

Banksy poděkoval zdravotníkům starajícím se o pacienty s koronavirem. U nemocnice nechal obraz

Číst článek

Problém je, že zdravotnictví by nemělo podléhat logice trhu, jak se nám snažili před více než dekádou vnutit tehdejší politici z ODS, za jejichž vlády k transformacím docházelo. Jejich důsledky jsou dnes dobře vidět na narůstajících nerovnostech v platech sester, úbytcích personálu i na zhoršování kvality regionálních nemocnic. Jenomže dostupná a kvalitní péče, kterou vykonávají kvalifikovaní lidé za adekvátní mzdy, je potřeba v každém regionu stejně.

V „rozdělené“ České republice nepotřebujeme další štěpení a prohlubování už existujících problémů mezi periferií a centrem. Nemocnice jsou pro stabilitu krajů zásadní a vláda by měla začít hledat cesty, jak jejich zaměstnance nejen jednorázově skrz zasloužené finanční odměny, ale i v době po krizi dlouhodobě podpořit. To si přece superhrdinky a superhrdinové zaslouží.

Autorka je komentátorka serveru A2larm

Apolena Rychlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme