Koronavirus může zabít oslabenou maďarskou demokracii

Krize ani války nikdy demokracii a svobodě neprospívají. Včetně dnešní krize koronavirové. Spíše se v těchto krizových situacích jen více odhalí, kdo je kdo. V tom dobrém, ale často i v tom špatném. A pod heslem, že teď není čas na diskuse, že teď je třeba činit rozhodnutí, se demokratické mechanismy hroutí jako domky z karet.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Orbán

Viktor Orbán | Foto: Tamas Kovacs | Zdroj: ČTK/AP

Je to velmi dobře vidět na současném vývoji v Maďarsku, které bylo už před vypuknutím koronavirové epidemie nejméně demokratickou zemí Evropské unie. S velmi oslabenou kontrolou vládní moci, médii počínaje a parlamentem, kde má vládnoucí strana Fidesz ústavní většinu, nekonče.

Přehrát

00:00 / 00:00

Luboš Palata: Koronavirus může zabít oslabenou maďarskou demokracii

Koronavirová nákaza dorazila i do Maďarska. Nedostatek ochranných prostředků a nepříliš dobrý stav zdravotnictví se snaží vláda Viktora Orbána překrýt co nejtvrdšími opatřeními. Maďarské strategické podniky jsou už v těchto dnech obsazovány armádou, která má dohlížet na jejich řízení.

Položme si logickou otázku, do jaké míry je maďarská armáda, dlouhé roky jedna z nejhůře financovaných armád v rámci NATO, na něco takového připravena? K čemu něco takového může být třeba v atomové elektrárně Paks, v rafineriích, v potravinářských podnicích nebo u mobilních operátorů?

Maďarský virus

Do z první poloviny 20. století známých scénářů přechodu demokracií k autoritářským režimům zapadá i připravovaný vládní návrh na rozpuštění parlamentu a vládu kabinetu premiéra Viktora Orbána pomocí vládních dekretů. Jde o takzvaný zmocňovací zákon.

Podobnými zákony končila demokracie ve 30. letech v Německu či Rakousku a v prosinci 1938 i v Československu.

Vláda Viktora Orbána chce zastavit činnost parlamentu nejméně na dobu do konce tohoto roku. Otázka rakouského deníku Der Standard, zda nám tu takto vzniká první otevřená diktatura v Evropské unii, je zcela namístě. Zvláště když nouzový stav v Maďarsku má být časově zcela neomezen.

Premiér Viktor Orbán, jehož Fidesz má v parlamentu dvoutřetinovou většinu, má nepochybně v rukou prostředky, jak něco takového prosadit. Až se Evropa, Evropská unie, probere z koronavirového šoku a otřese se z nákazy, budeme mít v Maďarsku zřejmě co do činění s novou politickou realitou a bude třeba se s ní velmi rázně vyrovnat.

Lze jen doufat, že tento maďarský virus se nebude šířit podobně snadno, jako se šíří koronavirus, bez ohledu na hranice a kontinenty.

A že se i z této nákazy Maďarsko někdy v dohledné budoucnosti uzdraví.

Autor je komentátor Deníku

Luboš Palata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme