Covid v pasti?

Zatímco ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) plamenně vyzývá k očkování, opoziční poslanci cupují v Parlamentu vládní návrh pandemického zákona a antivaxeři rozvinují na náměstích transparenty se šibenicí, je život jinde. Například v Praze se dá tichá eroze ochoty dodržovat vyhlášená opatření pozorovat téměř den ode dne.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace iniciativy Chcípl pes proti schválení vládní novely pandemického zákona sněmovnou

Demonstrace iniciativy Chcípl pes proti schválení vládní novely pandemického zákona sněmovnou | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

V tramvajích přibývá mladších lidí – a zdaleka nejen pubertálních výrostků –, kteří mají roušku v kapse místo na obličeji, v kavárnách a restauracích se tu a tam objeví bez roušky i obsluha, natož aby se vážně zajímala o nějaký očkovací certifikát, předepsané rozestupy vzaly za své už dávno.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lída Rakušanová: Covid v pasti?

Není v tom vzdor ani nutkání demonstrativně se postavit proti vládním nařízením. Daleko spíš to vypadá, že se veřejnost, unavená dvěma roky lockdownů, prostě přestává covidu obávat.

Nepochybně k tomu přispěla současná mutace viru zvaná omikron, která se sice mnohem rychleji šíří, ale nemá zřejmě sílu na to, aby zahltila zdravotnický systém. A jistě je to podmíněno i skutečností, že se většina obyvatel musí v zaměstnání kolem dokola testovat. Takže každý ví, jak na tom je.

S covidem žít

Česko má za čtvrtek 34 740 nových případů covidu, u dalších 16 248 je podezření na reinfekce

Číst článek

Hlášení o počtu nakažených, ač stoupá do závratných výšek, není tedy už tak naléhavým důvodem k ostražitosti jako ještě nedávno. Je to na nás, nakolik se vystavíme riziku. Konec konců, v asijských zemích byli ve veřejné dopravě tu a tam vidět lidé s rouškami na obličejích odjakživa.

Měla tedy vláda Petra Fialy (ODS) nakonec pravdu, když apelovala na osobní odpovědnost a na rozdíl od řady okolních zemí odmítla očkovací povinnost, a to i pro ohrožené skupiny? Těžko říct.

V celé Evropě jsou odborníci v tuto chvíli rozděleni na dva tábory: Pro povinné očkování jsou navzdory mírnějšímu omikronu ti, kteří se obávají, že jelikož se v řadě evropských zemí včetně Česka podařilo proočkovat na dobrovolné bázi populaci jen zhruba ze tří čtvrtin, bude covid dál mutovat.

A teprve na podzim se uvidí, do jak nebezpečné podoby.

Což jejich protivníci sice uznávají, ale dodávají, že očkování sice prokazatelně chrání proti těžkému průběhu nemoci, ale že se nad covidem nedá zvítězit injekcí. Je nutné se s ním naučit žít. A k tomu je podle nich vhodná doba právě teď.

Zbývá dodat, že zdejší veřejnost už s tím evidentně začala. Na podzim se uvidí, zda je v pasti covid, nebo my.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Lída Rakušanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme