Když politici kážou v nouzovém stavu vodu, ale pijí víno

Omezení volného pohybu osob a další opatření, která česká vláda zavedla v rámci nouzového stavu v boji s epidemií koronaviru, mohou být účinná, jen když je dodržují opravdu všichni.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně financí Alena Schillerová | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Za porušování některých z nich i proto hrozí finanční sankce, nebo dokonce trestní postihy. A k dodržování restrikcí se veřejnost snaží vést příkladem i známé osobnosti a politici.

Stejně je tomu i v jiných zemích. A politici, kteří v některých zemích porušili dočasná omezení volného pohybu a sdružování nebo i přísná hygienická nařízení, museli z takového jednání vyvodit politickou odpovědnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý komentář Jiřího Pehe

Hlavní skotská hygienička Catherine Calderwoodová navzdory vlastním výzvám, aby občané dodržovali v rámci nouzového stavu zákaz cestování, podnikla dvě cesty do svého venkovského sídla. Když to novináři odhalili, omluvila se a okamžitě rezignovala.

Australský ministr kultury Don Harwin měl podobný problém. Když vešlo ve známost, že navzdory vládním omezením cestoval do svého letního sídla na pobřeží oceánu, musel rezignovat. I on se omluvil.

Prase bylo nemocné

A co u nás? Sám šéf krizového štábu a ministr vnitra v jedné osobě Jan Hamáček byl nejprve vyfocen spolu s několika dalšími spolupracovníky bez roušky při pracovní poradě. Blatantní porušení pravidel, která sám občany pravidelně silnými slovy nabádá dodržovat, vyřešil omluvou a darem ve výši deset tisíc korun charitě.

Hamáček se alespoň omluvil, ale nic podobného nenásledovalo, když při poradě v Lánech byl vyfotografován prezident a dvanáct jeho hostů, jak sedí okolo stolu s talíři s jídlem. Všichni sice měli roušky, ale nebyly dodrženy požadované odstupy. A prezident následně vysvětlil, že přítomní dopravovali jídlo do úst pod rouškami. Jediný z přítomných, který se následně omluvil, a dokonce dal k dispozici svoji funkci šéfa Svazu měst a obcí, byl František Lukl. Prezident reagoval útokem na novináře.

Vyznamenávají se i prezidentovi spolupracovníci. Poradce Martin Nejedlý porušil pravidla karantény po návratu z Číny. Kancléř Vratislav Mynář si rovnou uspořádal bez povolení hygienických orgánů zabijačku za účasti dalších pěti lidí ve svém penzionu v Osvětimanech.

Vše vysvětlil tak, že prase bylo nemocné, bylo ho prý třeba porazit. Zastal se ho i prezident. A jako by toto několikanásobné porušení pravidel nouzového stavu a arogance nestačily, Mynář prozradil, že přítomným nechal udělat před zabijačkou rychlotesty, na které obyčejný občan stojí ve frontě nebo se jich vůbec nedočká.

Ministryně Alena Schillerová zase udivuje veřejnost novými účesy, i když jsou oficiálně kadeřnictví zavřena a kadeřník nesmí zákazníka navštívit ani doma. Prý si přeliv i nový účes vyrábí sama, protože je z generace, která se naučila být soběstačná.

Premiér Andrej Babiš, který v projevech k národu vyzývá všechny k dodržování pravidel – a nevybíravě se v jednom z nich pustil do jakési skupinky mužů, kteří prý v rozporu s pravidly byli přistiženi při konzumaci piva –, k excesům vlastních ministrů i prezidenta a jeho spolupracovníků mlčí. Je pak těžké se pohoršovat nad tím, že během Velikonoc nemálo občanů porušilo vládní restrikce.

Když čelní politici kážou vodu, ale pijí víno a ještě se veřejnosti fakticky vysmívají v podobě hloupých vysvětlení nebo odmítáním třeba se jen omluvit, nelze se divit, když průměrný občan ztrácí motivaci hrát podle vládních not.

Autor působí na New York University Prague

Jiří Pehe Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme