Papalášství podkopává důvěru ve stát

Řečeno s klasikem, dámy a pánové, kdo z vás to má? Na jedné straně stát, o němž slýcháme, že je konečně řízen profesionály – poctivými manažery, odpůrci klientelismu a stoupenci spravedlnosti. Na straně druhé vršící se případy špičkových politiků a úředníků přistižených v nedbalkách.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Šlégr (vlevo), Milan Hnilička (uprostřed) a Jiří Paroubek se účastnili oslavy v teplickém hotelu

Jiří Šlégr (vlevo), Milan Hnilička (uprostřed) a Jiří Paroubek se účastnili oslavy v teplickém hotelu | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Vládní zmocněnec pro sport, někdejší hokejový reprezentant Milan Hnilička vyčíslil svůj přešlap na poli fair play 50 tisíci korunami nasměrovanými na charitativní účely. Zároveň pod tlakem premiéra Andreje Babiše (ANO) složil poslanecký mandát, jejž získal na kandidátce jeho hnutí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lukáš Jelínek: Papalášství podkopává důvěru ve stát

Uznal, že účastnit se oslavy narozenin podnikatele a politika přebíhajícího od sociální demokracie k Vandasově Dělnické straně sociální spravedlnosti a zpátky Petra Bendy bylo chybou.

Zatímco běžní občané si mohou od výdejního okénka odnést leda oběd či kafe, on to v sobotu až do nočních hodin roztáčel v teplickém hotelu na party bez roušek a rozestupů, jíž se účastnily i další vlivné figury z politiky, sportu, byznysu a lobbingu, například expremiér Jiří Paroubek nebo člen Rady České televize Jiří Šlégr.

Život vně slonovinové věže

Výraz „chyba“ politici vyslovit umějí. Zní to nevinně, tak nějak civilně.  Leč nezřídka je používán, jen aby zastínil trestuhodný přešlap vyplývající z pýchy, bohorovnosti, zkrátka z papalášství.

Vystopovaní ústavní činitelé si leckdy ani neuvědomují, že pijí víno, zatímco kážou vodu, tak moc jsou na jeho chuť navyklí. Výjimkou jsou provokatéři typu exprezidenta Václava Klause. Stažení se z politiky může dát zapomenout i hospodskému posezení jednoho z opozičních předáků Miroslava Kalouska (TOP 09).

Paroubek, Hnilička i Šlégr. Desítky lidí o víkendu slavily v teplickém hotelu exposlance Bendy

Číst článek

Bolí to nejvíc vládu. Hnilička je již třetím politikem v dresu ANO nachytaným za koronavirové epidemie na švestkách. Jeho předskokany byli někdejší ministr zdravotnictví Roman Prymula a šéf Babišových poslanců Jaroslav Faltýnek. Ti se na podzim ve vyšehradské vinárně nebavili, nýbrž pracovali. Přesto jeden přišel o vládní post a druhý o křeslo prvního místopředsedy hnutí ANO.

Jsou tyto citelné ztráty poslední? Andrej Babiš se může jenom třást, kdy cár papíru z vládních opatření udělají další vlivní jedinci. Ne náhodou rychle zareagoval loni i letos, vždyť volby tu jsou coby dup a občané si budou pamatovat, kdo se pasoval na rovnější mezi rovnými.

Copak nestačí, že samotný premiér musí co chvíli měnit svá slova a sliby spojené s potíráním covidu i ekonomickými důsledky?

Bohužel se případy papalášství vrší jak na běžícím páse. Zmiňme třeba předbíhání při očkování proti nákaze. Pád přivodilo řediteli Státního zdravotního ústavu Pavlu Březovskému či politické náměstkyni ministra Blatného Aleně Šteflové. Ještě více podobných případů lze zaznamenat na nižších patrech.

Vysvětlení znějí jak přes kopírák: jednalo se o propagační očkování, stýkám se s mnoha lidmi a jsem ohrožené skupina, šlo mi o to, aby se zbytek vakcíny, který zdravotníkům zůstal, nějak využil a nemusel se vylít.

Ředitel VZP Zdeněk Kabátek zase přehrál odpovědnost na svého ošetřujícího lékaře, byť osob mladších 80 let s diagnózami, u nichž by bylo brzké očkování vhodné, běhá po republice spousta – a mají zatím smůlu.

Dopouštět se přešlapů je lidské. Dá se též pochopit, že v mezních situacích myslí člověk víc na sebe a své blízké než na ostatní. Avšak kdo už jiný by měl být propagátorem stejného metru než ti nahoře, kteří přísná pravidla schvalují?

To, že už si nepamatují na život vně slonovinové věže, není vysvětlení. Má-li veřejnost skousnout hygienická omezení i finanční dopady, musí mít důvěru v politiky i úředníky. Bez toho virus porazí naše těla i duše.

Autor je politický analytik

Lukáš Jelínek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme