Koronavirus v Rusku je živnou půdou pro nejrůznější konspirace

Nejnovější světová pandemie, způsobená novým typem koronaviru, je jako vždy v podobných případech vítanou vodou na mlýn konspirologů všeho druhu. Rusko v tomto ohledu není žádnou výjimkou, spíše naopak.

Komentář Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Reuters

A tak není divu, že lidskoprávní ústředí pravoslavného Světového ruského sněmu v čele se samotným patriarchou Kirillem v oficiálním dopisu požádalo šéfa ruského Vyšetřovacího výboru Alexandra Bastrykina a generálního prokurátora RF Igora Krasnova, aby se pustili do vyšetřování „příčin vzniku a šíření koronaviru po světě i po Rusku“. (Podobná žádost nám Čechům jistě připomene jiné podobné požadavky ruských nejvyšších míst z poslední doby.)

Čeho konkrétně se tedy Světový ruský sněm domáhá? Ničeho menšího než prošetření „možných známek umělého vzniku koronaviru a úskočného šíření jak infekce samotné, tak i zavádějících zpráv o ní v médiích a na sociálních sítích“. Totéž platí i o „zásazích světových korporací a farmaceutických gigantů (za pomoci WHO) do činnosti laboratoří, zabývajících se vývojem vakcíny proti nemoci covid-19)“.

Epidemie v Rusku dramaticky sílí, Putin ale vyzývá k uvolňování. Je to rétorické cvičení, říká expert

Číst článek

Nu a protože podobné pikle musí mít pokud možno konkrétní tvář, v dopisu se také zdůrazňuje, že druhým největším přispěvatelem WHO hned po Spojených státech je Fond Billa a Melindy Gatesových, který na činnost Světové zdravotnické organizace „přispívá mnohem významněji než jakýkoli stát světa s výjimkou USA“.

Světový ruský sněm v tom vidí „korupční konflikt zájmů“, protože Gatesovi zároveň investují do vývoje léčiv a WHO je významným zdrojem doporučení v oblasti vakcinace a jiných protiepidemických opatření. A je to – i když se třeba objektivně připustit, že Světová zdravotnická organizace je v posledních měsících terčem kritiky i z mnoha dalších stran.

Stejně tak je třeba objektivně říct, že teorie spiknutí nebují jen v tradičně pověrčivém a podezíravém Rusku, ale třeba i ve zdánlivě mnohem racionálnějším Německu. Tam se podobné nálady a podezření vyrojily už v době migrační krize roku 2015, kdy místní konspirátoři tvrdili, že sama německá kancléřka Angela Merkelová tajně plánovala zásadní „proměnu osídlení“ Spolkové republiky – to proto do země „lákala Orientálce“.

Z úst šiřitelů takovýchto zvěstí jedním dechem znělo i jméno amerického miliardáře a filantropa maďarského původu George Sorose, které se mělo stát „důkazem“ existence rovnou celosvětového židovského spiknutí…

Rusko se stalo se druhou nejvíce zasaženou zemí na světě. Nemocí covid-19 se nakazil i Putinův mluvčí

Číst článek

Vraťme se ale do Ruska, kde byste o globálním židovském komplotu jistě taky ledacos dověděli. Politolog Kirill Rogov se vrací k nedávným sporům ruského ministerstva zahraničí s velkými západními listy, které vyslovily pochybnost o validitě nečekaně nízkých čísel úmrtí na covid-19 při tom, že právě Rusko vykazuje druhý nejvyšší počet nakažených koronavirem ve světě. Známý ruský politolog Kirill Rogov nepochybuje o tom, že nízká úmrtnost je jednoduše zfalšovaná, vše vysvětluje snahou úřadů kombinovat znepokojivé zprávy s nadějeplnými a konkrétně říká: „Manipulace strachem je technologie univerzální a dobře odzkoušená. Manipulovat se krásně dá velkým strachem a poté jeho potlačením, a zase strachem a zase potlačením – a takhle až donekonečna. A body získávat na obojím. Jako na dobře zorganizované olympiádě.“

Že v takovémto prostředí konspirační teorie jen kvetou, se věru není co divit.

Libor Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme