Vydrží nemocnice v boji s covidem? Brzy se rozhodne

Možnosti nemocnic bojovat s nemocí covid-19 se blíží ke svému vyčerpání. Prohlásil to koordinátor lůžkové péče Vladimír Černý, tedy muž na slovo vzatý. Tímto výrokem pochopitelně vzbudil obavy. Nakažených covidem i hospitalizovaných průběžně přibývá, pacientů na lůžkách intenzivní péče úřady evidují nejvíc za dobu pandemie. Tím vzniká temná vyhlídka, že nemocnice budou nakažené pacienty odmítat a že mnozí z nich zůstanou bez pomoci doma.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednotka intenzivní péče (ilustrační foto) | Foto: Petr Topič | Zdroj: MAFRA/Profimedia

Může se naplnit příklad Slovenska, kde do nemocnic přijímají ve srovnání s Českem jen polovinu pacientů zasluhujících pomoc. Prominentní epidemiolog z této země prozradil německým novinám Die Welt, že se pacienti ani nesnaží do nemocnic dostat, aby nezabírali místa těm skutečně potřebným.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý komentář Petra Holuba

Společnost musí být připravena pomáhat slabým a nemocným a do jaké míry toho je schopna, do té míry ji lze považovat za civilizovanou. Otázka, jak dokážou nemocnice vyléčit pacienty s covidem a přitom zachovat akutní péči v jiných oblastech, proto není pouze speciálním zdravotnickým tématem.

Prozatím jsou zbytečné obavy, že Česko nemá peníze, případně že je nechce za boj s pandemií utratit. Letošní státní rozpočet posílá do zdravotnictví o 50 miliard korun víc než loni, dalších 60 miliard leží v rezervách pojišťoven.

Může se stát, že se peníze vždy nedostanou včas na správné místo, prozatím však neexistuje úplně vážný důvod pochybovat o dobré vůli úřadů, aby se tam dostaly.

Lůžka nejsou problém

Pokud budete čelit kapacitní krizi, zastavte veškerou neakutní péči, vyzývá Blatný hejtmany a nemocnice

Číst článek

Nedostatek kapacit v nemocnicích neznamená, jak by se zdálo, že je málo lůžek. Právě profesor Černý publikoval údaje, že z kapacit vyčleněných k boji s covidem byla v pondělí k dispozici třetina intenzivních lůžek s ventilátorem a čtvrtina obyčejných lůžek vybavených přívodem kyslíku.

Nedostatek lůžek a zdravotnické techniky tedy nebude v nejbližších týdnech důvodem, proč může být některý z pacientů v nemocnici nevyslyšen. Skutečný problém je nedostatek personálu, upozorňuje koordinátor.

Takovým tvrzením už může veřejnost zneklidnit, tím spíše, když ministerstvo přestalo zveřejňovat data o tom, jak početný je personál, který mají nemocnice k dispozici. Zároveň ministerští úředníci žádají o pomoc ambulantní specialisty, aby aspoň chodili dohlížet na ty méně vážné případy.

Nemocnice jsou tedy pod tlakem, protože nemají dost potřebného personálu. Jejich manažeři a také odpovědní lidé ve státní správě proto nechávají věci jít samospádem, přesněji řečeno, nechávají personál, ať si s tím tlakem poradí. Co taky dělat jiného.

„Možnosti lékařů a sester bojovat s nemocí covid-19 se blíží k jejich vyčerpání,“ i do této podoby je možné transformovat větu profesora Černého.

Autor je reportér serveru Seznam Zprávy

Petr Holub Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme