O Velikonocích se dostavila euforie. Předčasně

V disciplíně „Jak správně zvládnout Velikonoce v čase koronaviru“ se Česko určitě nezařadilo do světové špičky. Mnoho lidí pochopilo otevření hobbymarketů a mírné uvolnění pravidel jako pokyn začít si žít předkononavirově. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula si v České televizi povzdechl: „Lidé se v rámci euforie začali chovat naprosto nestandardně.“ Kdo by to byl řekl.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice, kde se starají o nemocné s covid-19

Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice, kde se starají o nemocné s covid-19 | Foto: Petr Topič | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Na Slovensku, kde mají nakažených a obětí zhruba desetkrát méně, zavedli přes Velikonoce velmi přísná omezení. A rakouský premiér Sebastian Kurz oznámil politicky i epidemiologicky chytře otevření obchodů od 14. dubna, ovšem až podle toho, jak zodpovědně se Rakušané zachovají o Velikonocích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Šabata: O Velikonocích se dostavila euforie. Předčasně

Rozhřešení dají až čísla o nově nakažených, která budeme znát za pár dní. Nic ale nezmění na faktu, že v boji s nákazou a jejími následky je celý civilizovaný svět na úplném začátku a euforie není na místě. A každá chyba nebo podcenění ohrožuje lidské životy.

Lidé potřebují naději, aby mohli zvládat obtížnější životní podmínky, potřebují vědět, že má vláda cestovní mapu a že tam někde za obzorem je cílová stanice. Problém je, když jeden ministr cosi o dalších krocích řekne v televizi, vzápětí ho jiný ministr popře, pak vláda o tématu nějaký čas debatuje a její členové vše komentují, aby nakonec rozhodnutí vypadalo ještě jinak.

Výsledkem je nikoli naděje, ale zmatek a předčasná deprese či euforie. Tomuto způsobu komunikace navíc čouhá z bot politický předvolební marketing. Ale připomeňme, jde o životy lidí.

Závod Tour de France

Rakouská vláda otevírá v úterý po Velikonocích menší obchody s plochou pod 400 metrů čtverečních a taky hobbymarkety. Velké obchody přijdou na řadu 1. května, restaurace a hotely v polovině května. Není to závazek, jen plán pro případ, že všechno půjde dobře jako dosud. Škola začne nejspíš až v září.

Kabinet Sebastiana Kurze si také nechal vypracovat studii založenou na testování vzorku 1500 lidí – mimo jiné se tak dozvěděl, že Rakušanů s imunitou je méně než procento. Jedna studie je málo, ale i ta potvrzuje, že cesta k vytvoření přirozené imunity celé populace je možná stejně dlouhá jako vývoj vakcíny. Méně než rok to nebude.

I v Česku už se chystá studie na vzorku několika tisíc lidí a hned po Velikonocích vláda vytvoří plán dalších kroků v tažení proti koronaviru. Už týdny po něm volají malé firmy, velký byznys, školy, zdravotnictví a koneckonců i občané.

Roman Prymula také formuloval srozumitelné vodítko, jak hodnotit situaci. Když se denní počet nově nakažených dostane na hranici 400 lidí – s ohledem na kapacitu zdravotnictví 1000, je čas přestat uvolňovat pravidla, případně některá omezení vrátit.

Ano, vrátit. Jde přece o lidské životy. Nejvíce nakažených uvádí statistika 27. března – 373. Poslední všední dny jsou pod třemi stovkami. Velikonoční euforie byla vyvolána předčasně.

Nehrajeme totiž fotbal na dva poločasy. Tohle je závod typu Tour de France. Jedenadvacet etap, za sebou máme první, před námi je i všech osm horských, extrémně obtížných.

Autor je šéfredaktor Českého rozhlasu Plus

Petr Šabata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme